Marie Rejfová – Komu straší ve věži

9.7.2018 – První díl jsem četla před rokem (Kdo jinému jámu kopá) a líbil se mi. Z tohoto druhého dílu jsem ale přímo nadšená. Bavil mě o mnoho více. Je lehce a přirozeně napsán, že se četl skoro sám. Skvěle také je, že grafika obou dílů je ve stejném duchu. Knihy k sobě krásně ladí, jsou kvalitně zpracovány a vy se připravte na můj pozitivní ohlas.

komu strasi ve vezi

Opět se setkáváme se čtyřicetiletou učitelkou výtvarné výchovy Josefinou, která po rozvodu bydlí v přízemí rodinného domu své přísné sestry Miroslavy, která má muže a dva skoro dospělé syny. Josefina má jednoho syna, jenž je samostatný a jednoho milence, který je bohužel ženatý. Ale Josefinu neodsuzujte. Kdo podvádí svou manželku a lže? V tomto případě muž – komisař Tvrdík. Někdy se háže vina na milenky, ale ony většinou nikoho nepodvádí. Jsou samy a musí se vyrovnat, že jsou ty druhé. Což je taky dost stresující.
Josefina bydlí v malém městečku Brod, kde právě probíhá kampaň na volby do obecního zastupitelstva. Nynější starosta bojuje proti hnutí Jinak, které vede Ivo Podroužek. Obě strany se neštítí ničeho, a tak v zájmu obecního dobra se lže, krade a napadá. Hodně zamotá kartami nová postava učitele hudební výchovy Jakuba Stehlíka. Jakub hledá otce, a tím obnoví chod událostí, které se staly před třiceti lety.
Jakub je podobně ztřeštěny jako Josefína, což vede k spoustě vtipných momentů, jak dějových, tak i slovních. Tato dvojce se opravdu povedla a komisař Tvrdík ji svým nadhledem hezky dokresluje.

Kniha měla šmrnc, byla lehce vtipná, s malou dávkou romantiky a s větším přísunem detektivky. Bylo tam pár překvapení, chvíli to působilo zamotaně a pak se to hezky rozmotalo. Moc se mi líbí, že se to odehrává u nás v Česku a mnoho postav je mi z běžného života známých. Není to překombinované a hlavní postavy jsou skvěle vykresleny. Josefina je ztřeštěná, nepraktická, málo důsledná, ale když jde o něco důležitého, umí se projevit. Určitě si knihu přibalte sebou na dovolenou, pro dny odpočinku je jako stvořená.

Hodnocení: 95%

Série: Josefína Divíšková (2.)
Žánr: Detektivky, Romány, Literatura česká
Vydáno: 2018, Mystery Press
Počet stran: 336
Ilustrace/foto: Daniel Špaček
Autor obálky: Daniel Špaček
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-7588-053-6

Foto: Nakladatelství MYSTERYPRESS