Anja Portin – Rádio zapomenutých

20.02.2024 – Po delší odmlce se ozývám s moc hezkou knihou pro děti i dospělé. Zaujala mě ihned svou anotací. Já si totiž nedovedu představit, že bych ignorovala své dítě. Že bych na něj zapomněla. To je prostě uáááááá – hrozné. Takže námět knihy mě fascinoval a tajně jsem doufala, že když je to pro děti, tak to dobře skončí. Ano, můj předpoklad byl správný. Díky Bohu.

Hlavní hrdina se jmenuje Alfréd, chodí do páté třídy a žije s otcem. Otec často jezdí na služební cesty do zahraničí a Algréd je doma sám. Při poslední cestě mu otec zapomněl koupit jídlo a nechat peníze. Budou podzimní prázdniny a Alfréd nemá ani obědy ve škole. Neví, co bude dělat. Aby nemyslel na kručení v břiše, lehne si na zem do předsíně. Najednou mu spadne na zem škvírou na noviny balíček, ve kterém je chleba a jablka. Alfréd je z toho v šoku, ale je moc rád za jídlo a chce zjistit, kdo mu to hodil. Druhou noc čeká a když dostane další balíček s jídlem, otevře dveře. Uvidí ženu, která se s ním nechce bavit, ale Alfréd jde s ní. Všechno je lepší, než zůstat sám doma.

Žena se jmenuje Amanda a bydlí na konci města v domku s jablečným sadem. Alfréd s ní začne bydlet a je s ní šťastný. S Amandou žije kocour a vrána. Alfréd ji se vším pomáhá. Po nějaké době objeví na půdě rádio a zkusí ho zprovoznit. Amanda přijde s nápadem vysílat pro zapomenuté děti. Má totiž kouzelné uši, které slyší povzdechy osamocených dětí a snaží se jim udělat radost dárkem. Takže všechny tyto děti zná a pomůže Alfrédovi napsat dopis, který upozorňuje na noční vysílání jenom pro ně jednou za týden.  Přestože otec začne po něm nenápadně pátrat formou vylepených letáčku, Alfréd chce zůstat s Amandou a s kamarády, které postupně pozná.

Jak to dopadne si přečtěte sami, ale můžu přiznat, že pro Alfréda dobře.
Kniha je určena pro čtenáře od osmi let. Písmena jsou větší s širšími řádky. Příběh je čtivý a věřím, že zaujme mladé čtenáře. Je v tom tajemství kouzelných uší, pomoc zapomenutým dětem a kouzlo rádia na které reagují i lidé, pro které vysílání není určeno. Vyprávění je originální a hlavní myšlenka je alarmující. Jsou kolem nás děti, které jsou sami a mohli bychom jim něčím pomoci. Třeba obyčejným jablkem. Doporučuji.

hodnocení: 90%

Žánr: Literatura světová , Pro děti a mládež
Vydáno: 2023 , Portál
Originální název: Radio Popov , 2020
Překlad: Alžběta Štollová
Počet stran: 288
Jazyk vydání: český
Ilustrace/foto: Anastasia Stročkova
Autor obálky: Kateřina Tvrdá
Vazba knihy: pevná / vázaná
Formát: kniha
ISBN: 978-80-262-2082-4

foto: nakladatelství Portál
https://obchod.portal.cz/detska-literatura/radio-zapomenutych/