Marie Reifová – Kdo jinému jámu kopá

6.5.2017 – Blíží se léto, čas prázdnin a dovolených. Pro mě k tomu vždy patří pohodová kniha. Pokud máte podobné chutě, tak mám pro vás ideální knihu na odpočinek k vodě nebo pod strom. Já mám ráda v létě obojí… Tato nová detektivka skvěle splňuje mé parametry. Je lehce vtipná, svižná, čtivá, dobře zpracovaná a hlavně odehrává se v českém prostředí, což je pro mě moc fajn.

kdo jinemu jamu

Myslím, že se bude líbit především ženám. Je psána z ženského pohledu a hlavní hrdinkou je Josefína, jednačtyřicetiletá učitelka výtvarné výchovy, která je opravdu svá a originální. V něčem mi byla sympatická a v něčem mi lezla na nervy, ale vždy pobavila. Popis jejich myšlenek byl velmi trefný a přirozený, prostě výstižný.
Dobře je vylíčen charakter malého města. Celkově atmosféra knihy byla, přestože se hledal vrah, velmi příjemná a pohodová. Což je dáno povahou Josefíny, která není hysterická, ale také zcela neobyčejná. Např. je nepraktická – v její ledničce najít jídlo jedná se zázrak. Má dospělého syna na výšce a užívá si svůj klid, i když stále nezapomněla na zradu svého bývalého manžela. Je přátelská k normálním lidem a hlavně je žena, která do všeho strká nos, protože je prostě zvědavá a má štěstí.

Josefína při výšlapu s novými kamarádkami Alenou a Bětou a s pedantskou sestrou Miroslavou pochopila, že to nebyla až tak dobrá volba výletu a rozhodne se vrátit. Po chvíli uslyší křik a utíká zpět. Miroslava nalezne Alenu mrtvou, když si šla odskočit na malou do lesa a dlouho se nevracela. Od toho momentu se hledá vrah.
Musím uznat, že zápletka je jednoduchá a moc možností nebylo, což mi nevadilo. Já nejsem dobrý detektiv, takže ani netipuji. Ale tušila jsem…. Případ vede komisař Tvrdík, který byl kdysi Josefíny milencem. Ono totiž tato kniha je sice první díl z připravované série, ale v elektronické podobě vyšel nultý díl Kdo má pod čepicí. Ten má sice pouhých čtyřicet stran, ale je to prý taková milá jednohubka a seznamovací půda pro tento první díl.

V závěru knihy je ukázka z dalšího dílu, který má vyjít na podzim. Velice mě zaujala a rovněž pobavila, z čehož správně usuzujete, že mám v plánu si ji přečíst. Nakladatelství doporučuji zůstat ve stejném duchu vizáže knihy. Mně se totiž ilustrace moc líbí. Nejen na obálce, ale i v knize před každou kapitolou je jednoduchý obrázek na černé straně. Kniha je originální nejen textem, ale i vzhledem. Když přemýšlím v budoucnosti, tak díly vedle sebe v ladících obalech budou krásně zdobit jakoukoliv knihovničku.

Hodnocení: 80%

Série: Josefína Divíšková (1.)
Žánr: Detektivky, Humor, Romány
Vydáno: 2017, Mystery Press
Počet stran: 272
Ilustrace/foto: Daniel Špaček
Autor obálky: Daniel Špaček
Vazba knihy: vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-88096-67-2

Foto: nakladatelství Mysterypress