Kateřina Dubská – Třicátý kilometr

10.3.2024 – Od autorky jsem již četla některé knihy. Takže jsem věděla, že je skvělý vypravěč. V této knize se mi to potvrdilo. Přečetla jsem ji jedním dechem, za což opět trpěla má hlava migrénou, protože spánkový deficit není OK. Byla bych z ní nadšená stoprocentně, ale jsem pouze obyčejný člověk a někteří hrdinové mi nebyli sympatičtí a myslím, že to šlo uchopit jinak. Ale to je jen můj osobní názor, na který mám nárok jako vy.

Je zde pět hlavních hrdinů, kteří zdánlivě nemají nic společného. V závěru se jejich cesty protnou, setkají se nebo se minou a zapadne vše do sebe jako dílky puzzle.
Lukáš je typický syn bohatého otce podnikatele, kdy má pocit, že peníze mohou vše vyřešit. Uvědomí si někdy, že např. havárie vozu jeho vinou nemusí vždy odnést nevinný člověk, ale může být obětí i on?
Tomáš je vdovec, který miloval svou ženu a velmi mu chybí. Po nějaké době hledá partnerku na seznamce, kde potká spřízněnou duši Lenku. Má zcela odlišné názory na dobu covidovou a přenese je i na Tomáše. Díky těmto náhledům má rozepře se svým synem. Je zájem Lenky upřímný nebo má skryté úmysly?
Nina má smutek. Zemře ji velmi dobrá kamarádka. Neví jak se s novou situací vyrovnat a má pocit, že v jejím životě je spousta věcí špatně. Dostane díky nové zkušenosti jiný náhled na svůj život nebo musí změnit své bytí?
Ivana je mladá žena, které je zde dáno méně prostoru. Ale chce získat lepší postavení ve společnosti ne svým úsilím, ale kvůli výhodným známostem. Dle jejího vnímání, nechce skončit jako svá matka. K tomu ale potřebuje i štěstí, bude při ní stát?
Miroslav je úspěšný advokát, ale je zcela nešťastný v manželství. Nemá odvahu ke změně. Má k tomu více důvodů, ale vše jsou vesměs výmluvy. Pochopí, že musí udělat radikální krok, jinak si to vybere na zdraví, které reaguje na jeho psychickou pohodu.

Všech pět hrdinů ovlivní jedna situace. Někdo dopadne dobře, jiný ne. To už si musíte přečíst sami.
Je to velmi čtivé a dobře promyšlené. Jednotlivé postavy jsou skoro všechny sympatické. Mě osobně nesedl příběh Tomáše, kdy na některé názory mám jiný, což není důležité. Spíše si myslím, že postava Lenky šla vyobrazit normálněji, ne tak radikálně.
Jsou tu témata k přemýšlení a vedou k úvahám, co je dobré a co ne. Je dobré špatné skutky zaplatit penězi? Jak se smířit se smrtí blízké osoby? Je normální dostat se k penězům díky vychytralosti? Na spousta otázek je mnoho odpovědí, záleží na úhlu pohledu. Určitě si knihu přečtete a získejte materiál k přemýšlení.

hodnocení: 80%

Žánr: Detektivky, krimi , Romány , Literatura česká
Vydáno: 2023 , Cosmopolis
Počet stran: 224
Jazyk vydání: český
Autor obálky: Rado Bielený
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
Forma: kniha
ISBN: 978-80-271-3998-9

Foto: nakladatelství Cosmopolis
https://www.grada.cz/tricaty-kilometr-13683/