Martin Úbl a přátelé – Stezka Českem: Nové příběhy

18.04.2024 – Je čtvrtek a právě jsem se dodívala na sedmý díl stejnojmenného cestopisného dokumentu, kde nás provádí p.Vladyka po Stezce. Dnes šel z Králíků do Bílé Vody, kde nabízí putování hned dvěma pohořími – Králickým Sněžníkem a Rychlebskými horami. To byla taková nádhera, že bych hned šla taky. A jak jsem se dostala k této knize? Náhody neexistují.

Už v zimě jsem začala chodit s kolegyněmi soboty dopoledne po okolí. Zjistila jsem, že to tu vůbec neznám. Vím, že ve Valmezu je turistický oddíl. Vím, že na webových stránkách mají program, kde chodí a rozhodli jsme se, že se k nim připojíme. Zatím jsme s nimi šli dvakrát a jsem z tohoto klubu nadšená. Většina jsou to starší lidé, ale myslím, že elánem a kondicí by mohli mnoho mladých strčit do kapsy. Hned na první schůzce jedna paní slavila osumdesát, takže jsme si ťukli na zdraví. Druhá paní nás informovala o knize a cestopisném dokumentu Stezka Českem. Vůbec jsem netušila o co jde. V týdnu jsem z nakladatelství JOTA dostala nabídku na recenzní výtisk Stezka Českem a já jej s radostí přijala.

Knihu jsme prolistovala hned, jak mi přišla a je úžasná. Je krásně vázána na kvalitním papíře, dobře zpracována s ještě hezčími fotografiemi a už jen po jejím prolistování bych vyrazila ven na nějakou trasu. Prostě si na nic nehraje a povzbuzuje čtenáře, že chůze je pro všechny. Můžeš si Stezku rozdělit na etapy, o kterých v knize píše a informovat se, co s sebou a vyrazit. Tato kniha je již druhý díl, která mimo jiné vypráví příběhy lidí, jež už Stezku procházejí či prošli. Můžete jít pěšky nebo na kole a je to první oficiální přechod po hranicích republiky.

V knize je popsáno dvacet etap Stezky. Zajímalo by mě, co je v prvním díle, určitě si ho pořídím. Protože tady podle toho popisu se zatím moc neorientuji. Jsou tam zajímavosti, ale stručné. Ale mezi kapitolami jsou různé rady. Takže dokážu si představit, že kniha inspiruje, ale s pomocí webu www.stezkaceskem.cz, je to ještě lepší. Nastudujete si klimatické podmínky pro dané období a region. Taky vám pomůže naplánovat spací systém a oblečení. Upozorní na rizikové momenty – což je dobré vědět. Radí jak zůstat v suchu, či se vyhnout podchlazení. Prostě vás připraví na trasu. Jak píšu, kniha je úžasná a mě nadchlo chození. Už se postupně vybavuji a třeba i já nějakou část trasy dám. Do té doby mi bude dělat radost tato kniha a chůze po okolí, ať sama či s přáteli.
Chůzi zdar.

Hodnocení: 100%

Žánr: Dobrodružné , Literatura naučná , Cestopisy a místopisy
Vydáno: 2024 , Jota
1. vydání originálu: 2024
Počet stran: 320
Jazyk vydání: český
Vazba knihy: pevná / vázaná
Forma: kniha
ISBN: 978-80-7689-332-0

foto: nakladatelství JOTA
https://www.jota.cz/stezka-ceskem-nove-pribehy.html