Polsko – turistický průvodce

28.3.2020 – V této náročné době, kdy se nesmí cestovat a máme sedět doma, a to doslova, se můžeme pokochat aspoň obrázky v průvodcích nebo cestopisech. A proč ne? Mě to přijde jako dobrý nápad. Všechny opatření v situaci pandemie jsou opodstatněné a musíme je dodržovat, ať chráníme sebe i své blízké. Chápu, že i později bude cestování omezené a do zahraničí se podíváme, kdo ví kdy. Ale má to svůj důvod a já to respektuji.

Polsko_2019

Takže jsem zrušila dovolenou v létě do Polska. A zůstal mi nový aktualizovaný průvodce z Joty, při kterém se můžu těšit, že mi to vyjde snad příští rok nebo ten další. Velmi jsem chtěla vidět Krakow, pro děti jsem vybrala zábavní park a zbytek času, jsem si říkala, že budeme poznávat okolí. Ubytování jsem zvolila uprostřed mezi těmi místy. Do Polska to máme od nás kousek. Ke Krakowu necelé tři hodiny, takže dokonce blíže jak do Prahy. Mám se stále na co těšit, protože věřím, že se tam někdy v budoucnu podívám.

Průvodce je kvalitně zpracován na pevném papíře s barevnými gotografiemi, i když jsou tam malé písmena. Polsko je velmi lákavá země, protože v posledních desetiletích prodělalo největší změny ze všech evropských zemí. Otevírají se nové muzea, zakládají se nové parky a v záplavě renovací oprašuje historický odkaz. Polsko má také obrovské rozlohy nedotčené přírody počínaje pohyblivými dunami na pobřeží Baltského moře po husté lesy na východě. Prostě každý si zde najde, co se mu líbí.
Průvodce nám představí 20 míst, které nesmíme minout. Zároveň nám poradí nejzajimavější trasy a jak nejlépe cestovat po Polsku. Dozvíme se vše o městské dopravě, o ubytování, o festivalech a slavnostech, o jídle a pití, o zvycích a tradicích. Prostě vše co by se nám mohlo při cestování hodit.
Dále jsou zde rozepsány jednotlivé místa jako Varšava, Lodž a střední Polsko, Gdaňsk a delta řeky Visly, Mazury a Podlesí, Lublin a východ, Polské Karpaty, Krakow a Malopolsko, Podhalí, Tatry a Pieniny, Horní Slezsko, Dolní Slezsko, Velkopolsko a Pomořansko. Polsko je velká země a je kousek od nás. Minulý rok jsem navštívila s rodinou solné doly ve Věličce. Nádhera. Před 6.lety jsem byla v Polských Tatrách a sjížděla jsem tam na raftech Dunajec. Bylo to super, moc ráda na to vzpomínám. Tím chci říct, že stojí za to navštívit Polsko.

Nynější doba bude náročná pro mnoha odvětví. A my, milovníci knih podpořme nakladatelství. Jota má nyní skvělou akci. Sleva na všechno 35% a poštovné zdrama. Pokud můžeme, kupme si knihy. Klidně si vyberte turistického průvodce země, kterou byste někdy chtěli v budoucnu navštívit. Můžete se kochat knihou a plánovat, co všechno podniknete v té dané zemi. Já už mám Polsko a Skotsko. Česká republika je nádherná, celý svět je nádherný. Takže až budeme moct a bude to bezpečné, cestujme. Tento rok v Česku a příští rok třeba do Polska.

Hodnocení: 100%

Žánr: Cestopisy a místopisy, Turistický průvodce
Vydáno: 2020, Jota
Počet stran: 501
Jazyk vydání: český
Překlad: Lada Krutilová
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-7565-624-7

Foto: Nakladatelství JOTA
https://www.jota.cz/polsko