Sophie Hénaffová – Lúzři: Tým v nemilosti

31.5.2017 – Jelikož jsem pohodový člověk, který nemá rád násilí, snažím se číst detektivky mírnějšího rázu. Proto mě zaujala tato kniha, která se pyšní podtitulem humorná detektivka. Byla jsem na ni moc zvědavá. Dostala jsem sice něco jiného, než jsem očekávala, ale výsledek je stejný – jsem spokojená.

luzri

Nejspíš mám jiný smysl pro humor než autorka, ale kniha pro mě nebyla vtipná. Možná malilinko. Spíše to byla pro mě milá a pohodová kniha, která se skvěle četla. Přídavkem k tomu byla zajímavá dějová linka se sympatickými postavami, jež byly lidsky obyčejné a přitom tak pestré. Autorka dala hlavním hrdinům jistou výjimečnost na úkor obyčejných chyb, se kterými se běžně setkáváme.

Přes pomalý začátek, kdy jsem si musela zvykat na těžší jména a správně se zorientovat v tom, kdo je kdo, jsem si čtení začala užívat. Bylo to originální a vyluštění záhady jsem skoro až do samého konce netušila.
Hlavní postavou je komisařka Anne Capestanová, která provedla jistou pracovní věc a byla za ní potrestána. Skončila jako šéfka zvláštního oddělení, které vzniklo k tomu, aby vysoce postavení policajti, měli kde odložit své lidi, kteří se jim už nehodí. A tak má Anne pod sebou alkoholika, gamblera, homosexuála, spisovatelku, novinového udavače, zběsilého milovníka aut a boxera, kterému vytloukli mozek z hlavy. Kupodivu je Anne se svým týmem spokojená. Toto zvláštní oddělení, má za úkol řešit případy, které jsou neuzavřeny. Samozřejmě je nejvíce zaujmou dvě vraždy. Tým se rozdělí na dvě části a každý má jistý úkol. Mezi vyprávěním jsou vsuvky s postavou, která je ze začátku nelogická. Autorka má vše skvěle promyšlené, takže radím, vydržte do konce.

Je to pohodová detektivka s promyšleným dějem a příjemnými postavami. Dobře se četla a hezky jsem si u ní odpočinula. Nečekejte drastické scény, ani romantickou polívku a ani humor – možná tak jemně vtipné vsuvky. Celkově se mi to líbilo a doporučuji.

Hodnocení: 80%

Originální název: Poulets grillés (2015)
Žánr: Literatura světová, Detektivky, Humor
Vydáno: 2017, XYZ
Počet stran: 304
Překlad: Helena Beguivinová
Vazba knihy: vázaná s přebalem
ISBN: 9788075056580

Foto: nakladatelství X.Y.Z