Petr Horáček – Husa Líza a vánoční hvězda

4.12.2021 – Druhá pohádková kniha, kterou bych vám ráda představila z nakladatelství portál, nese také vánoční poselství. Má v sobě poučení a vzkaz, jak je důležité přátelství. K tomu jsou tu moc hezké ilustrace, ale malinko jinak. Jsou osobité, a i když nejsou vyložené roztomilé, jsou kouzelné a věřím, že se budou dětem líbit.

husa_liza_a_vanocni_hvezda_potah_d_021.cdr

Musím uznat, že textu je zde méně. Což mi třeba chybělo, já bych příběh více rozvinula. Ale děti mají rádi jednoduchost a je to kniha pro malé děti.
Příběh vypráví o huse Líze, která obdivovala vánoční stromeček s kamarády, ale něco ji na něm chybělo. A to na špičce stromku by měla být hvězda. Líza se zbrkle rozhodla, že ji ihned donese a kamarádi ji nestihli zastavit. Líza sjela z kopce a všemožnými způsoby se snaží doletět pro hvězdu. Ale nic nepomáhá, ani výskok z plotu, ani odraz z hromady dříví. K tomu se Líza ztratila a začalo sněžit. Nevěděla co dělat a najednou uslyšela cinkání zvonu její kamarádky krávy. Líza běžela po zvuku, až dorazila domů a všichni ji šťastně vítali. A i ta hvězda byla.

Je to hezká, milá pohádka s poučením, že dobří kamarádi ti pomohou. Což je tak pěkné, a v dnešní době by se dalo říct až vzácné. Je fajn to ukazovat dětem a ještě lepší to dělat v praxi. I když se zde někdo snaží rozdělit společnost, buďme spolu a pomáhejme si. To je vánoční poselství této nenápadné knihy. Já věřím v dobro lidí, že ten pocit má většina a že se probudí a půjde to. Začněme doma v rodinném kruhu. S dětmi travme více času, čtěme si a taky pomáhejme si. Je advent.

A co je advent?
Advent je začátek liturgického roku, období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to doba radostného očekávání příchodu Spasitele, duchovní přípravy na Vánoce, doba rozjímání a dobročinnosti.

Hodnocení: 80%

Žánr: Literatura česká, Pro děti a mládež, Pohádky
Vydáno: 2021, 2.vydání
Počet stran: 40
Jazyk vydání: český
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 978-80-262-1776-3

Foto: Nakladatelství Portál
https://obchod.portal.cz/detska-literatura/husa-liza-a-vanocni-hvezda/