Kathy Kacer – Gábi, schovej se

22.6.2023 – Kniha mě zaujala svým tématem, které je zde přiblíženo dětem od 9.let.
Segregace znamená oddělení, vyloučení ze stáda. To se stalo židům za druhé světové války, kdy je společnost nejen vyloučila, ale i zabíjela. Je dobře, že se to připomíná a vysvětluje i dětem, aby si mohly uvědomit, co je špatně.

Mám pocit, že lidstvo je nepoučitelné. Chyby se opakují. Stále si to hodně lidí nechce přiznat, ale já to vidím a vnímám. Proto jsem ráda za tyto knihy, které ukazují na špatné činy v minulosti.

Příběh vypráví babička Gábi svým vnoučatům. Gábi je židovka a válka ji zastihla ve věku deseti let, kdy žila s rodiči na statku na Slovensku. Vypráví lehce, jednoduše a zajímavě, jak se začaly dít špatné věci, kterým nemohla uvěřit, že se dějí. Jen protože je židovka, přišla o nejlepší kamarádku, o školu a musela se schovávat, aby ji vojáci neodvedli neznámo kam. Děj se odehrává v období pěti let.

Věřím, že příběh děti zaujme a budou chtít pochopit nepochopitelné. Určitě knihu dětem kupte nebo půjčte z knihovny. Je velmi dobře napsaná, aby děti poznaly, co je dobro a co zlo. Myšlenky Gábi jsou dětem blízké, protože jsou na stejné úrovni. Nejen děti musí pochopit, že segregace lidí, kteří se ničím neprovinili, je špatná. Děkuji, za tuto hezkou a zároveň jemně smutnou knihu.

Autorka Kathy Kacer je kanadská spisovatelka, zaměřující se především na předávání pravdivých informací o holocaustu dětem. Získala několik ocenění její knihy byly přeloženy do mnoha jazyků.
Každou kapitolu uvádí ilustrace Ester Kuchynkove, která se věnuje kreslení ilustrací a komiksů pro dětské knihy a časopisy.

Foto: Nakladatelství Portál
Hodnocení 100%

Žánr: Literatura světová, Pro děti a mládež
Vydáno: 2023, Portál
Překlad: Viola Somogyi
Počet stran: 128
Jazyk vydání: český
Ilustrace/foto: Ester Kuchynkova
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 978-80-262-2017-6

https://obchod.portal.cz/detska-literatura/gabi-schovej-se/