Julie Halperová – Mateřská, ale určitě ne dovolená

24.5.2016 – Mám tři děti a na mateřské jsem byla deset let. Patřím k těm ženám, které jsou doma spokojené. Můžu upřímně říct, že na toto období budu vzpomínat s láskou. Naplňovala mně péče o rodinu. Kdyby můj manžel vydělával miliony, klidně bych zůstala doma jako žena v domácnosti. Realita je jiná. A proto si ráda přečtu příběhy o mateřské, jak ji prožívají jiné ženy.

mateřská0010

S určitostí vím, že jak je každá žena rozdílná, tak jsou různé i pocity kolem mateřství a dětí. To je jasná věc bez debat. Nikdo si nedovede představit porod, problémy s kojením, péči o novorozeně, které spí málo, trápí ho bolesti bříška, zubů nebo nemoc, pokud to nezažije. To nejde vysvětlit, to se musí zažít. Ale kdybych měla přirovnat některou knihu, která tyto události reálně přibližuje, určitě doporučím tuto.

Šestatřicetiletá Američanka Annie porodí své první dítě chlapečka Sama. Její vyprávění začíná porodem a den po dni, nám přibližuje její starosti, radosti a pocity prvorodičky až do doby, kdy je Samovi pět měsíců. Annie mi nebyla sympatická. Cítím, že kamarádky bychom nikdy nebyly. Ale uznávám, že byla absolutně upřímná. Hlavně líčením, co se dělo s jejím tělem po porodu. Moc se o těchto problémech nemluví a je dobře, že o tom někdo píše, i když je to jenom v příběhu. Podala to s ironickým vtipem. Což se mi líbilo, dovolávala se porozumění a já ji chápala moc dobře. Jenže místy přešla do sarkasmu a bez debat byla kousavá, až to hraničilo s pohrdáním hlavně nad sebou. Já to takto neprožívala, takže tyto momenty mi nebyly blízké. Dle mého to přeháněla. ALE chápu, že hormony jsou síla. Dělají z žen jiné lidi, takže určitě to takto někdo vnímá. Bylo to prostě reálné. Naštěstí sarkasmu je tam málo.

Knihu jsem četla na dovolené a perfektně se mi u ní odpočívalo. Takže dobrá volba. Je napsána čtivou formou. Nebyla pro mě třeskutě vtipná, že bych se smála, ale pobavila. Je to jiný pohled na mateřskou, která trvá pouhých pět měsíců. Díky za tu naší tříletou. Nedovedu si představit, že bych měla jít v pěti měsících věku dítěte do práce a vydělávat na chůvu. Líbil se mi její vztah s manželem a s její matkou. Oba byli úžasní.
Knihu bych doporučila všem ženám. Bezdětné uvidí, že mít dítě není jenom o procházkách s kočárkem. Maminky se v mnoha případech najdou a řeknou si, že něco prožívaly úplně stejně. A starší ženy si prostě zavzpomínají a všimnou si, že nejlepší babičky jsou ty, které pomohou a nemají spoustu zbytečných řečí. Poradí tehdy, když je jejich rada potřeba a hlavně nekritizují. Mít první dítě je nejtěžší. Čím víc dětí, tím je to jednodušší. Zvláštní, ale je to tak.
Pokud by ji měl chuť přečíst muž, je vítán. Pochopí, že rodiči jsou oba. Nevyspaná a unavená žena uvítá každou pomoc. Je normální umět se postarat o své dítě.

Originální název: Maternity Leave
Žánr: Literatura světová, Humor
Rok vydání: 2016, 1. vydání originálu: 2015
Počet stran: 288
Nakladatelství: Jota
Překlad: Naďa Funioková
Vazba knihy: vázaná
ISBN: 978-80-7462-969-3

Foto: Nakladatelství JOTA