Jim Manney – Modlitba, která změnila život

22.11.2023 – Na první pohled jsem si knihu vybrala díky nadpisu. Zní hodně zajímavě. Přemýšlejte nad těmi slovy v hlavě. Přijde mi to úžasné. Svým způsobem se modlíme každý. Ať je to pro útěchu, posílení nebo potěšení, kdy si v hlavě promítneme, co se nám ten den stalo. Říká se, že modlitba je svým způsobem meditace. Není to jen pro věřící o Bohu, je pro všechny, kteří chtějí vnitřně růst.

Autor je znalec spirituality Jim Manney, který představuje 500 let starou formu, která změnila jeho vnímání modlitby. Jde o modlitbu zvanou examen, kterou rozvinul sv.Ignác z Lyoly, aby přivedl člověka k neustálému vědomí Boží přítomnosti. Říká, že Bůh není někde nahoře, ale je osobně přítomen v konkrétních životech nás všech. Díky pěti jednoduchým, ale účinným krokům se můžeme každý den setkávat s Bohem, jehož blízkost může vše změnit.

Tato modlitba není až tak o zpytování svědomí, ale je o Boží přítomnosti v reálném světě. Přistupuji k modlitbě s vděčností, ne s vinou. Což je úžasný krok. Obsahuje pět bodů, které jdou popořadě a zaberou max. dvacet minut denně. Mě se hodně líbí bod dvě. Děkujte. Opravdu v dnešní době chybí vděk za ty úžasné věci, které denně prožíváme. Nic není samozřejmostí, a i to, že prožijeme obyčejný den je nádhera. Je to dar a měli bychom si to denně uvědomovat. Examen pochází z latinského slova a znamená zkoumání či posuzování něčeho. A o tom to je. Každý okamžik každého dne se považuje za požehnaný čas.

Tato kniha je křesťanská, ale velmi blízkým způsobem. Duchovní život, který posiluje může vést každý. Hlavní myšlenka sice je cesta k Bohu. Když budu pozorný k hnutím svého vnitřního života, můžu slyšet Boha. Zásadní místo je ale v tom, co sami prožíváme. Vzpomínky mohou být nespolehlivé, ale své pocity musíme brát vážně, bez iluzí.

V examenu nejsou žádné hořící keře nebo dunivé hlasy z hory Sinaj. Bůh se zjevuje v tichém šepotu našich vzpomínek, myšlenek a pocitů, jež jsou vedeny Duchem. Je zde srozumitelně rozepsáno, jak vnímat určité části modlitby. Text vede k rozjímání a k náhledu z různých stran na určité pocity či činy. Kniha má svou hloubku a chce na čtení klid. Vždy jsem si dala pár stránek před spaním a knihu četla přes měsíc. Jsem ráda za její sílu. Přinesla mi několik jiných náhledů na vnímání jistých událostí a mám ještě větší vděk za to, jak to je. Jsem ráda za tyto knihy. Čím jich bude číst více lidí, tím více bude na světě fajn. Kéž by jich přečetlo co nejvíce lidí.

Hodnocení: 90%

Žánr: Náboženství , Sport
Vydáno: 2023 , Portál
Originální název: A Simple, Life-Changing Prayer , 2011
Překlad: Martin Bedřich
Počet stran: 144
Jazyk vydání: český
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-262-2061-9

Foto: nakladatelství Portál
https://obchod.portal.cz/spiritualita/modlitba-ktera-mi-zmenila-zivot/