Elly Blakeová – Ledová krev

30.12.2017 – Pro mě k vánočnímu času patří pohádky a odlehčená četba. Dala jsem si delší přestávku od fantasy příběhů pro mladé, a tak jsem s chutí vzala tuto knížku do ruky a začala číst. A četla a četla a četla. Skvěle mě kniha pohltila a já si tento příběh (i když tak podobný jiným) užívala. Má neuvěřitelnou čtivost a lehkost. Prostě mi kniha padla do noty a líbila se mi.

ledová krev

Hlavní hrdinkou je sedmnáctiletá Ruby, která žije sama s matkou dál od vesnice v horách, aby byly více nenápadné. Žijí v království ledu, protože nestihly zavčasu utéct a Ruby má dar ohně. Je vyvolená, ale matka ji prosí, ať svůj dar schovává, což se Ruby velmi špatně daří. Proto jednoho dne přijedou vojáci. Ruby odvezou do vězení, kde ji čeká podobný osud jako všechny ohnivé – smrt. Jenže ji někdo zachrání a pomůže jí se zotavit a také ji učí, jak dar ohně na plno využít. Ruby chce zabít ledového krále, který je bezcitný až šílený. Je to velký a těžký úkol. Při výcviku se ji samozřejmě zalíbí jeden ledový bojovník a je otázka, zdali oheň a led mohou vedle sebe žít.

Dobře byla pro mě vypracována romantická linka. Je jemná, nepřeslazená, přitom je cítit, že ač se dvojce nevidí a mají k sobě jízlivé poznámky, je v tom vzájemné jiskření. Je zde dobře vykreslen souboj dobra a zla. Vystupují zde temné síly, které dokážou potlačit výčitky, znecitlivit to dobré a vytvořit iluzi nádherného pocitu, když někomu ublížíme. Četla jsem více podobných knih, a téma souboje v aréně se často opakuje. Takže námět není originální, ale čtivý styl autora to skvěle vyvažuje, a tak mi kniha udělala radost. Skvělá zimní pohádka pro chvilky odpočinku. Vřele doporučuji těm, kteří mají rádi příběhy s láskou, bojem dobra a zla a smíření s vlastní osobou, jež zdaleka nekončí. Příběh je zčásti uzavřen, ale jisté témata jsou otevřena, a tak doufám, že vyjde další pokračování.

Hodnocení: 90%

Série: Ledová krev (1.)
Originální název: Frostblood (2017)
Žánr: Dobrodružné, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno: 2017, CooBoo
Počet stran: 320
Vazba knihy: vázaná
ISBN: 978-80-7544-373-1

Děkuji logo_knihcentrum_bilypodklad za recenzní výtisk a knihu si můžete zakoupit zde:
https://www.knihcentrum.cz/ledova-krev

Foto: Nakladatelství COOBOO