Crystal Smithová – Krvavý lístek

7.3.2020 – Dlouho, ale opravdu velmi dlouho jsem si nepřečetla fantasy. Poohlížela jsem se po knize v tomto žánru a zaujala mě hláška: „Nejočekávanější young adult fantasy roku! První díl trilogie o krvavé magii!“ Kniha mě lákala. Kupodivu se dobře četla a za tři dny jsem ji zaklapla. Má své plusy i mínusy. Celkově jsem byla spokojená.

krvavy-listek

Nejdříve o čem kniha je. Ocitáme se ve světě dvou království. Aurélie je princezna Renaltu, která při narození byla přislíbena princovi z Achlevy. Je dospělá a její čas svatby nadešel. Ale v Renaltu vládne tribunál, který stíhá čarodějnice a bez milosti je zabíjí. Aurélie umí také čarovat a bojí se o svůj život, protože čím dál více lidí na ni tajně útočí, že je čarodějka. Večer před odjezdem k ženichovi na ni někdo tajně vystřelí šíp a Aurélie je přinucena i s bratrem utéci. Jenže ji k útoku pomáhá sir s dcerou, který provede něco, kdy musí Aurélie zase uprchnout. A tak se ji nakonec podaří vstoupit do Achlevy v přestrojení.
Achleva není obyčejné město. Má začarovanou zeď, tedy hradby a přes ně může projít jen ten, kdo se tam narodil a nebo dostal královské povolení. Aurélie se v městě skamarádí s mladíkem Zanem, který ji požádá o pomoc, při záchraně města. Někdo pomalu, ale jistě narušuje kouzelnou zeď, která chrání město. Musí ho vypátrat a zastavit. Podaří se to Aurélii?

Začnu malými mínusy knihy. Na začátku jsem se špatně orientovala, jak co funguje, kde kdo bydlí a kdo s kým bojuje. Když jsem to pochopila, lépe se mi vše četlo. Styl autorky je čtivý a bavilo mě to. Charaktery postav nebyly vypracované tak, že bych jejich osud prožívala se zatajeným dechem. Ale zase romantická linka byla lehká a více se děj soustředil na záchranu města a boj proti špatným silám. Což bylo super. Celkově to byla pro mě příjemná pohádka a já si ráda přečtu další díl.

Hodnocení: 70%

Série: Krvavá magie 1.
Žánr: Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno: 2020, Fragment (ČR)
Orig. název: Bloodleaf, 2019
Počet stran: 368
Jazyk vydání: český
Překlad: Pavla Kubešová
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN 9788025345382

Foto: Nakladatelství Fragment
https://www.albatrosmedia.cz/tituly/41053852/krvavy-listek/