Sarah Matthasová – Hvězdy nad Berlínem

26.1.2019 – Kniha slibovala romanci mladých lidí mezi cikánkou a mladíkem z Hitlerjugend v období Druhé světové války. Kniha splnila mé očekávání. Zatím jsem nikdy nečetla knihu z pohledu Němců na válku a úplně mě fascinuje, jak jeden člověk dokázal zfanatizovat celý národ – skoro. Je to neuvěřitelné a kniha tyto pocity popisuje z obou stran. Z pozice cikánky, která nic neudělala a s rodinou byla odsunuta do koncentračního tábora nebo z pozice mladíka, který se snaží jít s davem, ale vnímá, že je to špatně a ze strachu zavírá před skutečností oči a namlouvá si, že tohle se nemůže stát.

0042772514_Hvezdy_V

Mladá dvojce se poprvé setká ve čtrnácti letech. Lili žije v rodinném cirkuse jako akrobatka, vystupují v Berlíně a Max jde koupit pro sebe a rodinu lístek. Je nevysvětlitelně přitahován ke stanu, kde se věští. Tam zastupuje starou Babu Saru Lili. Oba cítí, že se navzájem přitahují. Lili věští z karet a vyjdou ji samé katastrofy. Tak skončí i její první vystoupení před Maxem. Ještě ten večer cirkus odjíždí. Lilina rodina slyší o gestapu, které odváží židy i cikány. Tři roky během války se dobře kryjí a snaží se žít v ústraní. Pak se znovu mladá zamilovaná dvojce setká a tajně se schází. Ví, že jejich láska nemá budoucnost. Jednou večer Maxova rodina v Berlíně poprvé pocítí válku na vlastní kůži ve formě náletů. Do té doby byli obyvatelé Berlína ujišťování, že se kdoro nic neděje. Hitler vyhrává a oni budou mít svou Velkou říši.
Po té noci na udání odvedou Lilinu rodinu do tábora a Max narukuje na vojnu. Rok cvičí a pak se účástní bitvy vylodění v Normandii. Pocítí a vidí hrozný válečný masakr přímo v první řadě. Přežije, ale zdali se setká s Lili, si musíte přečíst, i když to je prozrazeno hned na začátku knihy.

Vyprávění začíná současností v roce 2013, kde Max ukazuje svůj nynější život a cítí, že jeho srdce brzy dotluče. Otevře svou třináctou komnatu a začne vzpomínat na příběh své lásky k Lili. Ve vyprávění se střídá s Lili. Přišlo mi to dobře uvěřitelné. Jejich první setkání bylo krátké, ale oběma se vrylo do srdce. Poté po sobě nevzdychají, sem tam jim problikne v mysli letmá vzpomínka, a když se nečekaně potkají po třech letech, ví, že se znovu uvidí. Láska byla v pozadí, více se příběh věnoval osudům lidí ve válce. Maxův otec je tajně proti Hitlerovi, myslí si, že je šílenec. Maxova teta, která s nimi žije, je Hitlerovi zcela oddána. Nevěří zprávám, že by židům ubližoval. Věří, že byli jen odsunuti. Lilina rodina se snaží přežít a pořád se uklidňují, že oni nikomu nic neudělali, že nikoho nezajímají. Poté co jedou v nelidských podmínkách několik dní ve vagónu pro zvířata, začínají věřit těm historkám o krutosti Němců proti nevinným lidem.

Kniha se četla dobře. Velmi mě zaujal popis chování Němců během války v jedné rodině, kde třeba mladší Maxova sestra byla tak zblblá, že toužila rodit Hitlerovi čisté děti. Max si z ní kvůli tomu dělal srandu. Je zde zajimavě popsán i život cikánů, kteří se poctivě živili cirkusem. Konec byl velmi reálný a celkově to bylo uvěřitelné. Kniha ukazuje válku z pozice Němců. Třetina knihy byla věnována Lily, jak její rodina přežívá v táboře. Nelidské podmínky i zacházení se pojí s poznáním, že jsou na tom cikáni o stupínek výše než židé. Myslím, že je to dobře napsaný román pro mladé o válce, ale pozor není to jen zamilovaná romance. Doporučuji.

Hodnocení: 80%

Orig. název: A Berlin Love Song (2017)
Žánr: Romány, Historie, Pro děti a mládež
Vydáno: 2018, CooBoo
Počet stran: 400
Překlad: Kateřina Stupková
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 978-80-7544-686-2

Foto: Nakladatelství COOBOO
https://www.albatrosmedia.cz/tituly/42772514/hvezdy-nad-berlinem/