Sarah J. Maasová – Dvůr mlhy a hněvu

3.8.2017 – Romantické fantasy já můžu. Je to pro mě pohádka, a když je dobře napsaná, tak se čte jedna radost. Prvním dílem ze série Dvůr trnů a růží jsem byla nadšená. U druhého dílu jsem měla velké očekávání a brzdila mě jenom tloušťka knihy, kdy jsem musela počkat, až na knihu budu mít více času. O to větší bylo mé překvapení, že jsem se do první půlky musela nutit. Nebavilo mě to. Druhá půlka knihy už byla dobrá, ale bylo třeba se k ní dokousat.

dvur mlhy0001

Holá, holá, kniha volá!!! Představují vám druhý díl série. Hlavní hrdinka devatenáctiletá Feyre se vzpamatovává z boje proti zlé víle Amaranthe a zvyká si na to, že už není lidská bytost, ale víla. Je hodně zdrcená a opravdu dlouho se z toho nemůže dostat. A to mě právě nebavilo. Chápu, že prožila něco hrozného. Chápu, že je z toho mimo, ale kdyby to autorka zkrátila o 200 stránek, nic by se nestalo. Feyre žije s Tamlinem a není si jistá, co chce. Ví, že musí dodržet úmluvu s Rhysandem, která obsahuje, že jednou za měsíc celý týden, bude pobývat na jeho dvoře. Moc jí to vadí, ale jaká je skutečnost? V druhé půlce dojde nečekaně ke zvratu v ději a v závěru se krásně vysvětlí, proč a jak se to dělo v prvním díle.
Moc se mi líbila romance v druhé půlce knihy. Feyre si uvědomí koho tak moc miluje, a ten dotyčný se k ní chová úžasně. Skvěle to mezi hlavní dvojicí jiskří. Škoda, že je tam hodně popisně vylíčen sex, proto bych doporučila knihu čtenářům od 15. let. Na obzoru se ukazuje jiné, ještě horší zlo, kde má být ohrožen lidský svět a Feyre proti němu bojuje novými schopnostmi, jež získala jako víla. Objeví se čtyři nové postavy, které se spřátelí s Feyre a krásně prohřejí atmosféru knihy.

Druhá půlka byla nad limit skvělá a vyvážila pro mě nedostatek té první. Autorka je rozená vypravěčka a má děj skvěle promyšlen. Je zde několik zvratů a překvapení, které dávají smysl a propojují tento díl s prvním. Těším se na třetí díl, nejen kvůli zvědavosti, jakým způsobem Feyre porazí zlo, ale i protože chci vědět, jak dopadnou některé dvojice, které navázaly určitý vztah v závěru knihy. Myslím, že to bude parádní jízda. Knihu doporučuji všem milovnicím fantasy romancí. Věřím, že budou spokojeni.

Hodnocení: 80%

Série: Dvůr trnů a růží (2.)
Originální název: A Court of Mist and Fury (2016)
Žánr: Literatura světová, Fantasy, Dívčí romány
Vydáno: 2017, CooBoo
Počet stran: 664
Překlad: Ivana Svobodová
Vazba knihy: brožovaná
ISBN: 978-80-7544-306-9

Foto: Nakladatelství COOBOO