Lucy Maud Montgomeryová – Anna ze Zeleného domu

9.1.2019 – Tato kniha je nejčtenější kniha mého dětství. Chodila jsem si ji půjčovat do knihovny několikrát do roka. Já tu knihu milovala a stále tento stav zamilovanosti trvá. Je fakt, že jsem si na knihu vzpomněla asi před třemi lety a pídila se po ní. Trochu mě mrzelo, že je ke koupi pouze bazarová. Což jsem nechtěla. Přiznávám, že jsem si přála, aby byla pouze pro mě a po mě. Nejspíš pro to, že jsem si ji hodněkrát půjčila.

0049028070_Anna_ze_Zel

Albatros mi udělal dvojtou radost. Poprvé v roce 2017, kdy kniha vyšla v edici Knihovna pro děti 21.století a podruhé před měsícem, kdy vyšla s ilustracemi. První jsem si koupila sama a druhou jsem dostala jako recenzní výtisk. Četla jsem ji tento týden možná po dvaceti letech a je pořád úžasná.

Hlavní hrdinkou je jedenáctiletá Anna, která je sirotek. Přijede vlakem do malého městečka Avonlea na vyžádání starších sourozenců Matouše a Marilly, kteří se rozhodli adoptovat chlapce, aby jim pomohl na farmě. Došlo k omylu a přijela Anna. Matouše si získala svým povídáním od začátku, ale Marilla vzdorovala celý den, kdy chtěla Annu poslat zpátky. Naštěstí ji vnitřní hlas napověděl a ona poslechla. Anna je vděčná a šťastná za nový domov. Do Avonlea se zamilovala na první pohled od přírody až po lidi. Anna má vzácný dar radovat se ze života. Vidět vše z té lepší stránky. Najít si na špatném to dobré. Je upovídáná, romantická, upřímná a má sklon z dobrého skutku udělat průšvih. Sledujeme jak si Anna najde nejlepší kamarádku, jak se ji daří ve škole, jak ji fantazie ponouká vymýšlet si příběhy. Protože bez fantazie není radost. Její příhody jsou úsměvné i poučné. Sledujeme čtyři roky Annina života a je to nádherné čtení.

Na Databaziknih jsem zjistila, že na Slovensku vyšlo asi dalších 7 dílů o Anně. Jak studovala, o jejím prvním zaměstnání, o její lásce a dětech. Moc ráda bych si je přečetla, a tak budu doufat, že díly vyjdou i u nás. Jen doporučuji obaly ladící k sobě, protože teda ty Slovenské nic moc….

Kniha je vhodná pro děti od devíti let. Toto ilustrované vydání je moc krásné a věřím, že osloví i nynější děti, protože Anna je kouzelná a nadčasová. Doporučuji přečíst i dospělým, aby vnímaly optimistický pohled Anny na život. Je čtivá, vyprávění je literárně bohaté a je to moje Anna ze Zeleného domu. Přečtěte si ji.

Hodnocení: 100%

Série: Anna ze Zeleného domu (1.)
Orig. název: Anne of the Green Gables (1908)
Žánr: Literatura světová, Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno: 2018, Albatros
Počet stran: 292
Překlad: Milena Poláčková
Ilustrace/foto: Ivona Knechtlová
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 978-80-00-05278-6

Foto: Nakladatelství Albatros
https://www.albatrosmedia.cz/tituly/49028070/anna-ze-zeleneho-domu/