Veronica Rothová – Čáry života

1.4.2017 – Od autorky jsem četla sérii Divergence, která se mi líbila. Dokázala vytvořit zajímavý svět s postavami, které zaujmou od první stránky. Byla jsem zvědavá, zdali se jí to opět podaří i u nové série. Musím uznat, že autorka psát umí. Opět mě vtáhla do děje od samého začátku. U čtení jsem si krásně odpočinula, bavilo mě to a moc se těším na další díl. Postavy mě zaujaly a já s napětím budu čekat, jak se bude jejich osud dál vyvíjet.

cary zivota

Je zde vybudován nový svět, kde v galaxii jsou planety různých národů. Krásně nám to přiblížil obrázek na začátku knihy. Uprostřed je slunce, kolem planety a vše uzavírá proudnice, která planetám dodává energii. Jeden z hlavních hrdinů Akos bydlí na planetě Thuvhe a patří do kmene Thuvhesanů. Stejnou planetu obývá také kmen Šotétů. Šotétové jsou velmi násilní a dělají nájezdy na kmen Thuvhesanů. Akos bydlí v té části, kde je velká zima. Druhá hlavní hrdinka je Cyra. Cyra patří do rodu Noaveků, který vládne Šotétům. Její bratr Ryzek panuje krutou rukou a využívá k tomu Cyry dar. Každý dostane určitý dar, který se projeví v dospívání. Cyra umí zabít dotykem. Něco se stalo a Ryzek ji využívá. Cyra je ze svého daru nešťastná. Ryzek se rozhodne unést Akose a jeho bratra. Chce změnit osud ve svůj prospěch. Podaří se Cyře vzepřít svému bratrovi? Co má Ryzek za lubem? Jaký dar má Akos a jeho bratr? Všechny odpovědi naleznete v knize. Takže pokud vás můj popis zaujal, nic jiného vám nezbývá, než se do knihy pustit.

Autorka má obrovskou fantazii, čtivý styl a dokázala vykreslit hlavní hrdiny tak dobře, že jsem si je oblíbila od samého začátku. Bavilo mě to. Ve vyprávění se střídal Akos s Cyrou, takže jsem dobře vnímala jejich pocity a myšlenky. Bylo zajímavé sledovat, jak se navzájem ovlivnili, aniž by to tušili. Závěr je otevřený. Stalo se několik důležitých věcí, které byly překvapivé. Doufám, že další díl bude brzy. Je to skvělá fantasy na vlnách napětí, lehké romance a osudů, které jsou předurčeny.

Hodnocení: 90%

Série: Čáry života (1.)
Originální název: Carve The Mark (2017)
Žánr: Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno: 2017, CooBoo
Počet stran: 424
Vazba knihy: vázaná
ISBN: 978-80-7544-267-3

Foto: nakladatelství COOBOO