Valérie Perrinová – Zapomeňte na neděli

15.4.2024 – Po delší čtecí odmlce se hlásím s krásnou knihou, která mě překvapila nejen dějovými zvraty, tak i stylem psaní. Dlouho jsem nečetla tak zajímavě hezkou knihu. Není to pecka, že bych byla v šoku od začátku do konce, ale příběh se plynule rozvíjí s šokujícími zvraty. Takže často jsem si říkala, ty jo!!!!

Hlavní hrdinkou je jedenadvacetiletá Justine, jež žije se svým bratrancem Julesem u babi a dědy. Jejich tátové byli dvojčata. Rodiče společně zahynuli při autonehodě, když byli malí. Justine pracuje jako ošetřovatelka v domově důchodců Hortenzie. Svou práci kupodivu miluje. Nejvíce ji baví poslouchat příběhy, které odhalí životní osudy lidí. Justine se silně spřátelila s téměř stoletou Helén. Navzájem se svěřují se svými myšlenkami a hlavně Helén vypráví o svém životě, který byl tajemně smutný. Když za Helén začal chodit její vnuk Roman, začne Justine Helénin příběh sepisovat do modrého sešitu. V knize se kurzívou dozvíme jak to bylo s Helén a její životní láskou Lucienem. Do toho si Justine začíná uvědomovat tajemství své rodiny a chce je odhalit.

Zjistí jak to bylo se smrtí rodičů a kdo je její ctitel. Také odhalí tajemného volajícího, který často telefonoval rodinám obyvatelů Hortenzie, kde oznamoval, že jejich příbuzný umřel, i když to nebyla pravda. Donutil je tak přijet do domova a někteří si tímto uvědomili, jak málo je navštěvovali.

Autorka melancholicky popisovala pocity hrdinů. Vyznělo to tak opravdově, že jsem měla souznívající pocit, že jim rozumím. To, co předcházelo smrti rodičů Justine je síla, ale svým způsobem jsem dění chápala a to díky charakteristice. Překvapení byla velmi silná a někdy jsem si to přečetla dvakrát, zdali jsem to dobře pochopila. Je to společenský román o osudech dvou žen, který svým líčením šokuje, ale lidsky. Určitě doporučuji nejen pro autorčin styl.

Hodnocení: 90%

Žánr: Literatura světová , Romány
Vydáno: 2023 , Jota
Originální název: Les Oubliés du dimanche , 2015
Překlad: Jitka Řihánková
Počet stran: 304
Jazyk vydání: český
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
Forma: kniha
ISBN: 978-80-7689-275-0

Foto: nakladatelství JOTA
https://www.jota.cz/zapomente-na-nedeli.html