Sarah J.Maasová – Královna stínů

8.2.2017 – Kniha mi ležela necelé dva měsíce na čtecí hromádce. Věděla jsem, že se mi bude líbit, ale tak trochu mě odrazovala tloušťka knihy a to, že mi bude chvíli trvat, než se zorientuji v postavách, protože předešlý díl z této série jsem četla někdy v červnu. Kupodivu jsem se začetla velmi rychle a horko, těžko jsem od knihy odcházela. Takže čtvrtý díl pokračuje ve spanilé jízdě skvělé série, která si získá většinu čtenářů, jež mají rádi romanticko-dobrodružnou fantasy.

královna stínů

Musím uznat, že dobrodružství je tam víc než dost a často jsem tajila dech, jak skončí hrdinové. Romantiky je tam méně a není na ni kladen důraz, takže jsem ji vnímala okrajově.
V minulém díle jsme viděli proměnu Celaeny z bojovnice na královnu Terrasenu Aelin, která se dobře vycvičila a umí ovládat svou vnitřní magii. Aelin se vrací do Adarlanu, aby přemohla jejich krále, který je ovládán zlými démony a šíří kolem temné zlo. Situace se v království zhoršila a její bratranec generál Aedion má být popraven. Za pomocí Chaola, který vede vzbouřence, se ho pokusí osvobodit. Zjistí, že princ Dorian je již také posedlý zlým démonem a musí přijít na to, jestli se dá vysvobodit nebo ho raději zabít. Aelin se také musí vypořádat s minulostí a najít cestu k budoucnosti. Naštěstí ji přijde na pomoc Jeřáb, který ji byl v minulém díle učitelem. Přesto je všechny čeká boj, kde není o zvraty nouze.
Druhá linka příběhu je opět u čarodějnic klanu Černozobých, jejichž velitelkou je Manon. Její postava se vyvíjí a musím uznat, že mě baví čím dál víc, i když prezentuje temnou stranu.
Zlo je zpomaleno, ale není úplně poraženo a stále si dělá nároky na ovládnutí světa. Moc se těším a jsem zvědavá na další díly.

Série se mi moc líbí. Je to taková napínavá pohádka, úžasně napsaná, plná překvapení. Skvěle jsou vykresleny postavy i okolí, takže moje představivost jela na plno.
Jsem rychlá čtenářka a málokdy zaregistruji pravopisné chyby, ale zde jich bylo nad míru, protože jsem si toho všimla i já. To je jediná vada na kráse, opravdu jich bylo hodně. Kdyby řekli, klidně bych jim udělala korektury. :-) Teď si sháním novou práci, tak se hlásím. To by mě bavilo. :-)
Série je skvělá a já se přidávám k chválící většině a upřímně doporučuji.

Hodnocení: 100%

Série: Skleněný trůn (4.)
Originální název: Queen of Shadows (2015)
Žánr: Dobrodružné, Sci-fi a fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno: 2016, CooBoo
Počet stran: 656
Překlad: Ivana Svobodová
Vazba knihy: brožovaná
ISBN: 978-80-7544-218-5

Foto: Nakladatelství COOBOO