Rachel Harrisová – Umění předstírat

16.11.2015 – Mám jedenáctiletou dceru, která projevuje zájem o čtení dívčích románů. Protože ani mě tento žánr nevadí (odlehčená romantika mi někdy dokonce vyhovuje), ráda se pouštím tímto čtecím směrem více než v minulosti. Tuto knihu ji s klidem doporučím.

umeni predstirat

Je fakt, že na mě byla až moc poklidná. V ději se zde mnoho nedělo. Je to hlavně o pocitech dívky Alyssy, která hledá sama sebe. Je v maturitním ročníku a ještě neměla vážný vztah. Přisuzuje to tomu, že se málo sexy oblíká a projevuje se jako šedá myška. Nerada na sebe upozorňuje. Kniha nás provedla Alyssinou proměnou, ale závěr není takový, jaký měl dle Aly být. Změnila se, ale ne oblečením, nýbrž povahou. Uvědomila si, že na lidi působí hlavně svým chováním. Pokud bude sebevědomá a nebude se všeho bát, že se ztrapní, tak ji lidi budou podle toho brát. Výsledek proměny se mi líbil. Více chováním než oblečením, může dívka upoutat chlapce.

Druhá linka děje byla o lásce. Aly má nejlepšího kamaráda Brandona. Je do něj zamilovaná od prváku. Myslí si, že ho nikdy nemůže mít, a tak se soustředí na dalšího kluka, který by se jí líbil – Justina. Brandona požádá, ať předstírá chození s ní, aby upoutala Justinovu pozornost. Aly se potvrzuje, že lhát se nevyplácí. Nakonec svým chováním ublížila nejen sobě. Paradoxně přetvářka nejvíce pomohla Brandonovi, který pochopil, o co ve vážných vztazích jde. Poučila se z toho a na závěr vše skončí správným způsobem. Pohádkovým.

Dívkám knihu vřele doporučuji. Je napsána čtivým způsobem. Je romantická a správně čistě zamilovaná. Obsahuje jednoduchý příběh s určitým poučením. Myslím, že pro starší čtenáře moc není. Je to hodně o pocitech dívky, která se hledá. Žádné překvapení ani akce se nekoná. Jedině, že byste takový typ čtiva hledali na odreagování, potom je tato kniha pro tento účel přímo dělaná.

Série: Umění předstírat (1.)
Originální název: The Fine Art of Pretending
Žánr: Pro děti a mládež – Dívčí romány
Rok vydání: 2015, 1. vydání originálu: 2014
Počet stran: 312
Nakladatelství: Albatros Media – CooBoo
Překlad: Světlana Ondroušková
Vazba knihy: vázaná

Foto: Nakladatelství COOBOO