Nicola Yoonová – Všechno, úplně všechno

3.11.2015 – Kniha mě svou anotací zaujala na první pohled. Poté co přišla, tak se mi zalíbila i obalem. Pro mě je hezčí než na fotce. A v neposlední řadě mě chytly recenzní úryvky na zadní straně, které perfektně využily název knihy. Takže budu opička a budu se opičit, protože mě to taky velmi láká. Zpracuji skvělý potenciál názvu.

upne vsechno

Příběh je úplně milý od samého začátku. Úplně mě chytl svou hřejivostí a zamilovaností, která je úplně boží, protože úplně přesně popisuje pocity první čisté lásky dívky, která je úplně zavřená a nikdy úplně nezažila život venku. Úplný život zná jen z filmu, knížek a vyprávění. Život si představuje úplně jinak, než ho začne zažívat prostřednictvím zamilovanosti. Příběh má úplně skvělý rozjezd a úplně rychlý konec, což se mi až tak moc nelíbilo. Autorka úplně nevyužila závěr, jež mohla více rozvést. Přesto se mi to skoro úplně líbilo. Jsem již úplně úplňována a myslím, že je pravý čas skončit a psát normálně. 🙂

Opravdu je to velmi povedený příběh, který se výborně četl. Je krásně milá. To je dané sympatickou hrdinkou osmnáctiletou Madeline, která nesmí vycházet ven z domu, protože je velmi vážně nemocná. Žije se svou matkou v domě, který má pro ni speciálně upravenou klimatizaci. Zná pouze svoji ošetřovatelku a několik učitelů. Vyučování probíhá přes skype. Její jednotvárný život naruší příchod nových sousedů. Na první pohled se jí zalíbí kluk Olly. Svou zaujatost Ollym a později zamilovanost, nápaditě prezentuje ve svých zápiscích. Vyprávění je zpestřeno nejen těmito záznamy, ale i emaily, krátkými výstižnými recenzemi, malůvkami a slovy, jejichž význam je popsán v návaznosti na text. Je to svižné, jemně vtipné a originální.

Od třetiny jsem předvídala, že je tam něco divného a čekala jsem, ze které strany na mě vyskočí překvapení. Postupně jsem začala tušit a v rychlém konci jsem se dočkala. Hodně zásadních událostí proběhlo chvatně na závěr a to mi jemně zacuchalo dojem, jinak dobře odehraného příběhu. To je malá tečka na bílém papíře, což nijak neovlivní to, že knihu doporučuji především mladším čtenářům. Dle mého budou spokojeni. Pro ty starší je vhodná, pokud máte rádi romantické příběhy s překvapením, při kterých si rádi zavzpomínáte na první lásku. Bonusem je velmi dobré vykreslení citů netypické postavy, která zná život venku pouze jako pozorovatel za okny domu. Její postřehy jsou osobité jako celá tato kniha.

Na závěr vám prozradím, že Madeline miluje knihy a nejraději má…….Malá nápověda, kterou říká Madeline:“pokaždé, když tu knihu čteš, najdeš v ní úplně jiný věci – jiný význam.“ Slovy planeta a růže je řečeno vše.

Originální název: Everything, everything
Žánr: Literatura světová – Romány
Rok vydání: 2015
Nakladatelstaví: Jota
Překlad: Vanda Senko Ohnisková
Vazba knihy: vázaná s přebalem

Foto: Nakladatelství Jota