Miloš Kratochvíl – Prázdniny blbce číslo 13

Kniha by mě vůbec nezaujala díky názvu. Ale dostala jsem meil, kde bylo napsáno, že kniha se tak líbí, že si ji vybral p.Hejlík do svého programu předčítáme dětem Listování. Také se v anotaci píše, že vás bude bolet břicho od smíchu. Takže jistě chápete, že jsem se pustila do čtení se zvědavostí a s očekáváním.

blb

A…. chvíle napětí…. opravdu se mi moc líbila. S vtipem a čtivě je zde popsáno trápení devítiletého Tadeáše. Je to malé trápení, ze kterého my dospěláci děláme obr velké a tak to pak vidí ty hodné děti, kterým to zůstává v hlavě. Tadeášovi totiž nejde učení ve škole, i když se snaží. Je konec školního roku a rodiče čekali na vysvědčení dvojky. Jenže Tadeáš donesl navíc tři trojky. Maminka mu to vyčítá celou cestu k babičce, kde ho veze na prázdniny. Svou nepozorností se jí stane nehoda, při které skolí i tatínka. A tak zůstávají u babičky všichni. Rodiče, aby se uzdravovali a Tadeáš, kterého trápí, že je takový blbec na učení. Babička má plné ruce práce se starostí o rodiče a tak se strýc Olda nabídne, že dá pozor na Tadeáše. Strýc Olda má úplně jiné názory než rodiče, kteří mu často vyčítají, že by si měl najít pořádnou práci. Zatím dělá Olda houbařského instruktora na Šumavě. Vzhledem k tomu, že je dobrá sezóna, tak práci nemá žádnou. Tadeáš má ze strýce takt trochu strach, ale čím víc ho poznává, tím ho má raději. Seznámí se klukem od sousedů Nádvorníkem a jeho sestrou Klárou. Přes počáteční nechuť s ním kamarádit, protože Nádvorník má ve škole samé jedničky, Tadeáš objevuje, že Nádvorník je fajn. A má také problémy se školou. Každé ráno ho bolí břicho ze strachu, že to ve škole nezvládne a že bude mít škaredou známku. Nechce zklamat rodiče, kteří si přejí, aby se z Nádvorníka stal doktor. A tak spolu s Tadeášem objevují sílu stromů, kde Tadeáš hledá chytrost a Nádvorník odvahu říct rodičům, že on doktorem nikdy nebude. Také strýc Olda chce ukázat rodičům, jak je krásně na světě a z toho vyplývá spoustu komických situací. Nečekaně se prázdniny Tadeášovi moc povedly.
Knihu hezky doplňují veselé ilustrace Lenky Jasanské. Osobně si myslím, že je to velmi povedená kniha, která se bude dětem líbit. Bude jim blízká už tím, že rozumí a chápe jejich starosti, které mohou mít ve škole se známkami. Z čehož může pramenit jejich pocit selhání, že nesplnili očekávání rodičů. A že ne vše je tak, jak na první pohled vypadá. Vánoce se blíží a tak nabízím super dárek pod stromeček.

Foto: Nakladatelství Mladá fronta