Marlena De Blasi – Antonia a její dcery

30.12.2020 – Měla jsem spoustu čtecích plánů na období mezi svátky, ale tak nějak to dopadlo jinak. To nevadí, protože jednu knihu jsem přečíst stihla a moc ráda se podělím o své dojmy z ní.

Antonia a jeji dcery

Je to román dle pravdivého příběhu, pouze byly pozměněny jména a místa. Autorka píše o sobě, kdy má psací krizi. Vyřeší to, příjmutím nabídky známeho na pobyt v lesním domku, který patří majitelce velkého statku s vinicemi v Toskánsku – Antonii.
Marlene je z nabídky nadšená a okouzlí ji domek i prostředí. Manžel za ni jezdí na víkend.
Ze začátku jde vše podle jejího plánu a soustředí se hlavně na práci. Pak pozná Filippu, starší dceru Antonie, která ji pozve na večeři. Antonie nemá ráda turisty, přistěhovalce a hlavně nemá ráda němce. Je to z důvodů války, kterou prožila s rodinou na statku, ale bez manžela. On byl v odboji a Antonie to zvládla za pomoci přátel, tchána a otce. Ale stalo se něco, co nikomu neřekla a i dcery si to jenom domýšlejí. Antonie se začne sbližovat s Marlene, protože v ní vidí samu sebe. Ráno pro ní dojde, sbírají spolu byliny a večer všichni vaří v jedné velké kuchyni. A u toho Antonie vypráví. Ale to, co se stalo na konci války prozradí pouze Marlene s podmínkou napsání jejího příběhu.

Kniha mě uchvátila od okamžiku, kdy začala Antonie vyprávět. Do té části, to bylo tak trochu vleklé. Často tam jsou použita italská slova, jména a to se mi pletlo. Byl to takový normální román, ale od vyprávění Antonie se vše povzneslo na něco úchvatného. Přímo jsem viděla tu ženskou soudružnost u vaření. Cítila ty výborné pokrmy a prožívala s Antonii její život, který je vše, jen ne obyčejný.
Je to nádherný, i když smutný příběh o síle rodiny a přátelství. Na konci knihy jsou recepty, kde se upozorňuje, že je to celkem lehké vaření, ale jejich síla je v těch správných ingrediencích. Velmi mě láká uvařit recept s názvem Kateřinina carabaccia. Je to speciální cibulová polévka s hráškem. Myslím, že to opravdu zkusím.
Knihu doporučuji všem, kteří mají rádi silné příběhy lidí, kteří přežili válku, stalo se jim opravdu něco zlého a zvládli s tím žít a nešířit nenávist. Skvělý příběh, jež podtrhuje krásnou přírodu a chutnou kuchyni s láskou pro rodinu.

Hodnocení: 80%

Žánr: Literatura světová, Romány, Pro ženy
Vydáno: 2020, Jota
Orig. název: Antonia and Her Daughters, 2012
Počet stran: 240
Jazyk vydání: český
ISBN 978-80-7565-774-9

Foto: Nakladatelství JOTA
https://www.jota.cz/antonia-a-jeji-dcery