Jana M. Brůžková – Skřítkové

5.3.2019 – „Motivační pohádkový příběh o snění, poznání, hledání a nalezení – čili rodinné čtení pro malé i velké děti, to je knížka Skřítkové,“ představuje svou první knihu spisovatelka Jana M. Brůžková.

Skřítkové - Jana M. Brůžková

Celobarevná dětská kniha Skřítkové přináší na 160 stranách devět na sebe navazujících kapitol příběhu skřítka Prnďulíčka, který se rozhodne vydat na cestu za svým snem. „Na cestě ho čeká mnoho milých i nemilých překvapení a setkání. Každé takové setkání ho něčím obohatí. Nejprve se potkává s žabkou Špulinkou, která mu dá vzácné rady, poté s panem Sovou, který mu poví o jednom opuštěném domečku, větrném mlýnu v blízkosti lidského obydlí, který se Prnďulíček rozhodne najít. Cesta však není jednoduchá a skrývá pro skřítka mnohá dobrodružství. V lese se Prnďulíček setkává s lesním skřítkem Šikulkou, který se ocitá v nesnázích. Prnďulíček podává Šikulkovi pomocnou ruku a toto netradiční setkání zasadí semínko hlubokého přátelství,“ představuje svou prvotinu Jana M. Brůžková. Najednou se na cestě za svým snem ocitnou hned dva skřítkové. Podaří se skřítkům opravdu uskutečnit jejich sen a dojít až do cíle?

Výpravná kniha Skřítkové má pohnutý osud. Nechybělo mnoho a vůbec by nevznikla. „Před Vánoci roku 2005 mi lékaři diagnostikovali rakovinu lymfatických uzlin. Hodgkinův lymfom. Tenkrát jsem měla podstoupit okamžitou léčbu kvůli velikosti lymfomu, který již tehdy dosahoval rozměrů 17 x 9 centimetrů. Souběžně mi však život přinesl ještě jedno překvapení, tentokrát však velmi milé. Zjistila jsem, že jsem ve druhém měsíci těhotenství… Ocitla jsem se před životním rozhodnutím. Před otázkou, která mi byla kladena z mnoha stran: ,Zachráníš sebe nebo dítě?ʻ Rozhodla jsem se, že přece musí existovat ještě jedna varianta: zachránit sebe i děťátko. Z Fakultní nemocnice Motol jsme s manželem dostali kontakt na skvělého lékaře, doktora Milana Matušku z Fakultní nemocnice Ostrava Poruba, kterého jsme kontaktovali a já jsem mu »přednesla své přání«, navrhnout takový léčebný postup, abych mohla přivést na svět zdravé dítě. Velmi jsem si vážila profesionálního i lidského přístupu pana doktora Matušky, který mi tenkrát řekl: ,Bude to komplikovanější, ale možné to je…ʻ

S přihlédnutím na mé těhotenství byl zvolen takový postup, který by neohrozil plod. Byla jsem pod neustálým dohledem a razantní léčba chemoterapie a radioterapie proběhla až po sedmi měsících, kdy jsem císařským řezem přivedla na svět svého, tehdy malinkého 1,76 kilogramu vážícího syna Tomáška. Byl tolik krásný! Bezodkladně jsem se začala léčit a procházka růžovým sadem to rozhodně nebyla. Více času jsem trávila v nemocnici než doma a začala jsem mít obavy, co bude dál. Velmi těžce jsem nesla odloučení od svého syna, kterého jsem někdy týdny, někdy měsíce neviděla, protože to nebylo možné. A právě v onu chvíli ze smutku hloubi duše, ale z té nejryzejší čisté lásky se mi v hlavě zrodil nápad. Napíši pro svého syna Tomáška knihu. Věřila jsem, že mi psaní bude dělat radost a to mi dodá novou energii v těch nelehkých časech, kdy jsem opravdu už žádnou neměla. A tak jsem začala psát. Do svého zápisníku v tvrdých deskách. Na oddělení JIP v posteli – vleže, protože se mi odvápnila páteř, zlomilo se mi několik obratlů a léčba se komplikovala ještě v dalších směrech. Psala jsem a psala i přesto, že mi neustále dopisovaly propisky… Psala jsem ve dne, v noci, v horečkách. Vždy, když jsem měla sílu. Jednou, když mi bylo hodně zle a já jsem cítila, že můj život balancuje na hraně, jsem ucítila zvláštní nutkání, mluvit sama se sebou. Vzpomínám si přesně, co jsem si tenkrát řekla. Bylo to rozhodnutí: ,Musím přece tento příběh dopsat do konce. Musím, protože chci. Chci se vrátit domů za svým synem, vidět jak roste, směje se. Slibuji si, že až tento příběh dopíši do konce, uzdravím se…ʻ

A něco se stalo… Víra v uzdravení, víra v sebe a touha být se svým narozeným synem, objímat ho a vidět jak vyrůstá, touha dopsat tento příběh – příběh skřítků do konce, mne vedla k uzdravení. Štědrý den jsem trávila sice ještě v nemocnici, jako jediná na oddělení, ale 27. prosince jsem dopsala knihu do konce a tentýž den odpoledne mne propustili domů… Čas plynul velmi rychle a až do této chvíle se událo mnohé. Třeba i to, že po letech kdy Skřítkové odpočívali v šuplíku, jsem si řekla, že by bylo hezké, aby udělali radost i jiným dětem. A tak jsem knihu malinko upravila, doplnila kouzelnými ilustracemi Gabriely Markové z Nového Jičína a před pár dny se Skřítkové vydali »do světa«,“ usmívá se sympatická spisovatelka z Beskyd.

V souvislosti s vydáním knihy Skřítkové odstartovala Jana M. Brůžková charitativní Projekt Skřítkové, který je zaměřen na podporu onkologicky či jinak vážně nemocných dětí. „Tisíc kusů knihy Skřítkové věnuji onkologicky nebo jinak vážně nemocným dětem prostřednictvím Oddělení dětské hematologie a hematoonkologie Fakultní nemocnice Ostrava v čele s panem primářem MUDr. Bohumírem Blažkem a srdužení Haima Ostrava z.s., zastoupená paní Michaelou Češkovou. Z každé knihy, která se prodá v knihkupectvích, e-shopech nebo na mých webových stránkách a pořádaných akcích věnuji 30 korun Oddělení dětské hematologie a hematoonkologie Fakultní nemocnice Ostrava Poruba,“ představuje první počin Projektu Skřítkové jeho autorka Jana M. Brůžková.

A zatímco se Skřítkové vydali do světa, jejich »maminka« Jana M. Brůžková už začala psát jejich další příběhy…

Objednávky a více infa: www.projektskritkove.cz

Info o knize: Skřítkové
Autor: Jana M. Brůžková
Ilustrace: Gabriela Marková
Formát: B5 (165 x 235 mm), barevný tisk 4/1
Vazba: tuhá (V8)
Počet stran: 160
Cena: 299,- Kč
Nakladatel: MV knihy
Distribuce: Petr Prchal
ISBN: 978-80-87003-53-4

Jana-M-Brůžková-kniha1

O autorce:
Jana M. Brůžková je obyčejná usměvavá holka z Valašska, motivační koučka a spisovatelka. Před léty ji lékaři diagnostikovali rakovinu lymfatických uzlin ve druhém měsíci těhotenství. Rozhodla se bojovat a svůj boj se zákeřnou nemocí vyhrát. V průběhu nemoci porodila zdravého syna a teprve poté podstoupila razantní léčbu. V posteli – vleže na oddělení JIP – začala psát do svého zápisníku v tvrdých deskách pro svého narozeného syna knihu, pohádkový příběh Skřítkové. Knihu se jí podařilo dopsat do konce a ona se uzdravila. Nyní se rozhodla tento motivační pohádkový příběh vydat a jeho prodejem podpořit onkologicky nemocné děti.

Facebook: https://www.facebook.com/jmbruzkova

Foto: MV knihy