Dan Simmons: Páté srdce

24.10.2016
* Jediný román se Sherlockem Holmesem, který si letos nesmíte nechat ujít!
* Od autora bestsellerů Kantos Hyperionu, Hladové hry a Terror.
* Svérázná literární pocta Arthuru C. Doyleovi, duchovnímu otci Sherlocka Holmese…

simmons-pate-srdce-obalka-front

Americký spisovatel Dan Simmons v ambiciózním románu Páté srdce vrací na scénu nejslavnějšího detektiva všech dob Sherlocka Holmese, jemuž bude tentokrát v roli „watsona“ sekundovat uznávaný spisovatel přelomu devatenáctého a dvacátého století, Henry James…

Sherlock Holmes a Henry James vyšetřují případ století!

Román Páté srdce, ve kterém Holmes a James vyšetřují případ sedm let staré (údajné) sebevraždy manželky vlivného amerického historika, je zároveň skvělá detektivka i strhující thriller. Pocit ohrožení pozvolna narůstá, všudypřítomné nebezpečí, jemuž hrdinové čelí, se stupňuje a vše neúprosně míří k velkému finále, v němž se osudy aktérů příběhu protnou.

Páté srdce je také svéráznou poctou genialitě Arthura C. Doylea. Na své si přijdou všichni milovníci Sherlocka Holmese, kteří jistě ocení spoustu odkazů a skrytých narážek, jichž se Simmons dopouští, a navíc se setkají s řadou postav, které velmi dobře znají.

Stejně tak si román užijí i čtenáři neznalí holmesovského univerza, kteří spíše než literární konotace ocení propracovanou zápletku, životné postavy (ať už fiktivní, či reálné) a autorovu schopnost mistrovsky vykreslit atmosféru doby, v níž se Páté srdce odehrává.

Anotace:

V roce 1893 se slavný detektiv Sherlock Holmes a spisovatel Henry James vydávají do Ameriky, aby rozluštili záhadu svázanou se sedm let starým úmrtím Clover Adamsové, manželky váženého historika Henryho Adamse (jehož rodina dala Spojeným státům dva prezidenty).
Podle všeho se za údajnou Cloveřinou sebevraždou skrývá mnohem více, než by se na první pohled zdálo. A dokonce by se mohlo jednat o násilný čin související se záležitostmi státního významu.
Tou dobou se Holmes právě nachází uprostřed tříletého období po událostech u Reichenbašských vodopádů, během něhož ho Londýňané považují za mrtvého. Holmes svou smrt předstíral, neboť pomocí vlastních dedukčních schopností dospěl k závěru, že je pouhou fiktivní postavou.
Tohle zjištění pro Henryho Jamese představuje celou řadu dalších problémů: je-li jeho spoluvyšetřovatel pouhým dílem fikce, co to dělá z něj? A co si má mistrovský vypravěč počít se zlověstnou silou – nesoucí možná jméno Moriarty –, která je nejspíš ze stínů všechny ovládá?

Dan Simmons
Respektovaný americký autor, jehož literární záběr sahá od detektivek přes science fiction a horor až po romány hlavního proudu, se narodil v roce 1948 v Peorii ve státě Illinois.
Debutoval fantaskním thrillerem Píseň Kálí, byl to ale až monumentální sci-fi epos Hyperion, který ze Simmonse udělal hvězdu, čímž ho předurčil ke dráze spisovatele na plný úvazek. V následujících letech se ale Simmons překvapivě věnoval zejména hororu, který obohatil takovými tituly, jako jsou Hladové hry, Temné léto či Děti noci.
Poté přišel další odklon, a to ke knihám (víceméně) hlavního proudu, z nichž jmenujme špionážní příběh Továrna křiváků, arktický thriller Terror, historické romány Black Hills a Drood či právě holmesovské Páté srdce.
V současnosti žije s rodinou v Longmontu ve státě Colorado. Více o autorovi a jeho tvorbě naleznete na www.dansimmons.com.

Info o knize:
Autor: Dan Simmons
Originální název: The Fifth Heart
Překlad: Alžběta Lexová
Formát: vázaná s přebalem, 170×240 mm
Počet stran: 576
Cena: 449 Kč
Nakladatel: Mystery Press (www.mysterypress.cz)
ISBN: 978-80-88096-43-6

Foto: Nakladatelství Mystery Press