Christina Laurenová – Láska a jiná slova

14.7.2021 – Po delší době se vracím ke svým oblíbeným románům. Čeká tady už na mě pěkná hromádka knih tohoto žánru. A já se skvěle trefila do výběru první z nich. Od těchto autorek mám přečteno skoro vše. Většinou jsem byla s příběhem spokojená, ale nebyla jsem tak nadšená. Tady jsem četla jedním dechem. Pro mě to bylo úplně něco jiného od těchto autorek než jsem zvyklá.

Laska a jina slova

Je to milá, lehce něžná romantiku s jemným erotickým nádechem. Postavy jsou vykresleny realisticky a celkově atmosféra příběhu mě chytla. Hlavní hrdinka osmadvacetiletá Macy je lékařka, žije s partnerem Seanem a její čas je naplněn hlavně prací. To vše se změní, když náhodou v kavárně potká svou první lásku Elliota, kterého neviděla dlouhých jedenáct let. Rozešli se ve zlém a důvod se čtenáři dozví až na konci knihy. Takže jsem nad tím často přemýšlela, co se asi mohlo stát. A je fakt, že mě malinko závěr knihy dojal. Tím chci říct, že to bylo vážně moc pěkně napsáno.

Příběh vypráví Macy ve dvou časových rovinách. První je právě teď, kdy potkala po letech Elliota a uvědomuje si, jak prázdný život vedla, jen aby zapomněla na svou první lásku. A druhá osa je v minulosti před pácnácti lety, kdy poprvé potkala Elliota a popisuje jejich přátelství, které začalo společnou láskou ke knihám. Nejdříve bylo krásné kamarádství, jež se postupem času a s dospíváním měnilo v lásku, která byla ve strachu, že když se překročí mez přátelství, tak se to může zvrtnout a všemu bude konec. Což se i stalo, a opět tu bylo i to, že poté spolu nemluvili. Macy se zatvrdila a prostě vše utla a nechtěla se k tomu vracet. I když ji Elliot chtěl vše vysvětlit. Nakonec to byla vina obou a myslím, že kdyby fungovala komunikace, nemuseli se trápit jedenáct let, ale třeba jen rok. Protože čas by vše srovnal a odpustili by si tak, jak to udělali po jedenácti letech.

Velmi se mi líbila linka jejich přechodu z kamarádství do zamilovanosti. Bylo to hezky reálně vykresleno, že jsem si to užívala a vzpomínala. Tak opravdu funguje první láska. Celkově se mi román moc líbil a skvěle se hodí jako letní čtení. Vzít si ho na dovolenou nebo jen tak lenošit na zahradě je dobrá volba. Román je čtivý, milý, má sympatické hrdiny a má romantickou jiskru, která mi prostě sedla.

Hodnocení: 90%

Žánr: Literatura světová, Romány, Pro ženy
Vydáno: 2022, Jota
Originální název: Love and Other Words, 2018
Překlad: Jan Sládek
Počet stran: 425
Jazyk vydání: český
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-7565-931-6

Foto: Nakladatelství JOTA
https://www.jota.cz/laska-a-jina-slova