Barbora Šťastná – Hezčí svět

28.10.2020 – Mám nějakou čtecí krizi. Prostě dělám všechno možné, kromě čtení a čekám, až se mi dostane do ruky kniha, která mě zaujme. Potřebuji lehčí žánr, a tak čekám na romantiku. Tato kniha sice není o romantice, ale je ze života, napsala ji česká autorka a tak mě chytla, že jsem si ji s chutí přečetla.

Hezci svet

Hlavní hrdinkou je Zdena, pětatřicetiletá žena, která je nespokojená se svým životem, ale jen čeká. Čeká, na spoustu věcí, ale nic pro to nedělá. Je fakt, že postupně se dozvídáme, proč má tak nízké sebevědomí. Proč je matka na ni taková, jaká je, proč se rozešla s přítelem a proč je nespokojená v práci. A krásně tu platí, že všechno zlé je pro něco dobré.

Zdena bydlí v Praze u matky v bytě se svoji desetiletou dcerou Dorotkou. Se svoji matkou nemají dobrý vztah. Matka jakoby žije napůl v jiném světě, kde není pro Zdenu místo. Zdena pracuje v módním časopise jako redaktorka, kde se seznámila s otcem Dorotky Jakubem. Jakub je fotograf a chvíli pracoval pro časopis.
Zdena má od dětství svou imaginární přítelkyni Dede, která ji povzbuzuje a dává ji sílu fungovat, když v rodině nastanou problémy s matkou. Matka začne zapomínat a pak se nevrátí domů. Zdena ji hledá, ale to znamená, že se musí vrátit do míst z dětství, kde by mohla matka být. To vede k tomu, že si Zdena začne vzpomínat na dětství. Na něco, na co chtěla zapomenout.

V knize se střídá vyprávění ze současnosti s návraty do minulosti, kde je vždy napsán rok. Což mě trochu rušilo, protože jsem si vždy musela dopočítat, kolik v té době Zdeně je let. Odpíchla jsem se od toho, že v roce 1986 ji bylo 6 let. Raději než letopočet, tam mohl být uveden věk Zdenky a ušetřilo by mi to práci.
Jinak byl příběh velmi zajimavý a dobře promyšlený. Bavila mě přítomnost i minulost. Poznali jsme Zdenky otčína pana T., který svým způsobem celou rodinu psychicky týral. Vysvětlilo se vše, proč se máma i Zdenka chovaly tak zvláštně.
Je to velmi povedený román o rodině, která má schovanou, nevyřešenou minulost, jež zasahuje do přítomnosti a ovlivňuje chování všech z rodiny. Zdena se ji postavila čelem a to vedlo k odkrytí tajemství a uvědomění.
Kniha se velmi dobře četla, není to o romantické lásce, ale o vztazích a změnách, které vedou k lepšímu. Je zde hezký uzavřený konec, což oceňuji. Celkově mi kniha padla do noty a doporučuji ji k přečtení. Je k přemýšlení, ale netlačí na slovo.

Hodnocení: 80%

Žánr: Romány, Pro ženy, Literatura česká
Vydáno: 2020, Motto
1. vydání originálu: 2020
Počet stran: 336
Jazyk vydání: český
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
ISBN 9788026718574

Foto: Nakladatelství motto
https://www.albatrosmedia.cz/tituly/57637094/hezci-svet/