Zuzana Klingrová – Jóga po celý rok

13.11.2019 – Jógu jsem začala cvičit před pěti lety, protože mě bolely záda ze sedavého zaměstnání. Musím říct, že mi cviky pomohly, ale také jsem změnila práci. Nyní je pro mě hodina jógy s cvičitelkou relax a čas určený jenom mě. Miluju to. Ale je fakt, že časově to nedávám tak často jak bych měla a chtěla. Velmi mě zaujala tato kniha, podle které bych mohla doma sama cvičit. Je to pro mě výzva a já doufám, že ji zdolám.

joga po celý rok

Na začátku jsem vám udělala takový výtah z knihy, o čem vlastně jóga je.
Autorka vychází z tantry hinduistické, která ovlivnila tantru budhistickou. Cílem tantra jógy jsou rozkvět, prosperita, harmonie mezi fyzickým a duchovním světem. Tantra v tomto moderním světě nás nenabádá, abychom opustili místo, kde žijeme, vzdálili se tradicím, ve kterých jsme vyrostli. Je cestou poznání a nalézání osobních zkušeností, které nás posouvají kupředu na cestě seberealizace.
Tantra jóga má pozitivní pohled a přístup k lidskému tělu. Hledí na tělo jako na projev ducha. Skrze praxi pozic utváří silné a čisté tělo, se kterým pak cítíme souznění. U klasické jógy se pohlíží na tělo jako na součást hmotného světa, je tedy méně podstatné než vyšší vědomí.

Autorka vysvětluje žití nejen podle jógy, ale i podle ájurvédy. Ájurvéda znamená ÁJUH – život a VÉDA – vědění. Je to tradiční systém léčby, který má kořeny v Indii. Druhá kapitola je jí věnována a my zjistíme, co jsou to dóši, které vycházejí z učení a jsou kombinací pěti elementů. Dozvíme se jaké jsou denní rituály podle jógy a ájurvédy. Jóga a ájurvéda jsou sesterské vědy. Jóga je seberealizace a ájurvéda je sebeuzdravení.
V třetí kapitole si přečteme jak žít jogínský život v moderní době. Vesměs se dozvíme, jak se máme chovat ke světu kolem nás a sami k sobě. Dále jsou vysvětleny ásany – jogové pozice a dechové techniky.
Ve čtvrté kapitole poznáme jak máme cvičit doma. Nejznámější sestava cviků je pozdrav slunce a pozdrav měsíci, které jsou přesně krok po kroku vyfoceny a popsány.
Pátá kapitola se jmenuje jóga, ájurvéda a cestování. Jsou tam ukázány cviky a popis, který nám pomůže při cestování.

Druhá půlka knihy se věnuje kalendářnímu roku, ke kterému se váže povídání a cviky, jak pečovat o tělo, ducha i mysl v rytmu ročních období.
V knize jsou všechny období. Pro příklad vám zde vysvětlím jaro.
Jaro, je období, kdy se probouzí příroda, příbývá energie, ale také čas nemocí a jarní únavy. Zde vám doporučí jak jaro zvládnout hravě, s úsměvem a energií.
Naučíme se správně jíst a jaký nápoj nám vlije elán do těla. Je zde nákupní seznam pro jarní období a recepty k uvaření pokrmů, které jsou tak trochu netypické. Nevím jak chutnají, ale určitě prospívají tělu. Chce to vyzkoušet. Podle mého je to hodně orientální a moc mě to neláká. Je tu např. snídaňová kaše z rýžových vloček, hořčičných semínek, kmínu, karí, soli, kurkumy a lístky koriandru. Co myslíte? Je to dobré? Já bych asi potřebovala ještě kuchaře k těmto receptům. A to nepočítám, že většinu koření nemám doma, tak nevím jestli do toho půjdu. Spíše se budu držet cvičení a dýchání. K jaru je tu 20 pozic, u které je vždy fotka pozice a popis. To se mi hodně líbí. V závěru kapitoly je jarní jógová sestava.

Celkově je kniha hezky graficky zpracováná na kvalitním papíře. Cviky jsou dobře a srozumitelně popsány. Hodně pomáhá foto k té dané pozici. Cvičitelka a zároveň autorka je mi sympatická. To vše je skvělé.
Méně mě zaujaly recepty, které jsou netypické pro naše prostředí. Nejsem si jistá, že mi budou chutnat a musela bych hodně ingrediencí dokoupit.
Většina knihy je věnována cvičení, dýchání a popisu, jak žít, aby nám bylo dobře.
Je určena těm, kteří chtějí cvičit doma a je dobré, kdyby měli nějaké základy s cvičením. Zvládnou to i začátečníci, ale z vlastní zkušenosti vím, že začátek s cvičitelkou je jednodušší.

Hodnocení: 80%

Vydáno: 2019, Computer Press (CPress)
Jazyk vydání: český
ISBN: 9788026427049

Foto: Nakladatelství CPRESS
https://www.albatrosmedia.cz/tituly/55728194/joga-po-cely-rok/

TIP: Albatrosmesdia má nyní tři dny dopravu zdarma a slevu 20% na vše. Akce platí od 13.11. – 15.11.2019 na www.albatrosmedia.cz