Samantha Youngová – Bez rozloučení

20.6.2020 – Čauky všichni milovníci i odpůrci knih či této recenzní stránky, chápu oba postoje :) . Pro dnešek to tady přebírám po své mamce JÁ. Vím že všichni máte radost a slavíte, ale utište fanfáry a jdeme na to. :)

bez r

Pro začátek bych vás chtěla upozornit, že v této recenzi se nebude šetřit kritikou, bude zcela upřímná a psaná šestnáctiletou supr čupr holčinou. :)
Já osobně mám ráda praštěné až nerealné romány. Mnoho dospělých lidí by řeklo, že je to absolutně nepřínosné čtení, že mi to nic nedá a radši bych si měla číst o historii jaderné fyziky, jenže tady se spousta lidí, kteří překročili věk 18-ti let, plete. Když je venku podobně hnusně jako dnes, tak pevně veřím, že nejsem jediná, komu se nic nechce dělat. Nejraději by si sedli do pohodlného křesla, zabalili se do chlupaté deky s horkým čajem a četli. V takovéhle chvíli si neumím představit číst nic jiného než praštěný román. Když nějaký takový čtu, tak od něj potřebuji, aby mě plně vtáhl do děje a já tak mohla uniknout z reality do jejich světa a plně se vcítit do situace postav.

Tento román, o kterém mám dnes psat recenzi byl zvláštní. Rozdělen je na tři části a autorka to sepsala tak divně, že se člověk mnohdy ztrácí nejen v postavách.
První část je o 18-ti leté Noře O´Brienové z Indiany, která i když by měla studovat, tak kvůli nedostatku financí její rodiny pracuje ve fastfoodu. Je nespokojená a nehodlá si to přiznat. Jednoho dne narazí na pohledného Skota Jima, který je zrovna na dovolené a začnou se spolu vídat. Zhruba po měsíci odjíždí Jim zpět do Skotska a chce s sebou vzít i Noru, aby si ho vzala, mohla studovat a začít nový život. Také proto s tím Nora souhlasí a bez rozloučení s rodiči utíká z Indiany do Skotska.
Tato část byla pro mě nejvíc přehledná, bavilo mě to a těšila jsem se na pokračování. Chyba!
V druhé části, která se odehrává o tři roky později, jsem totiž zjistila, že Nora je absolutně zmatená, netuší co chce od života a Jima trochu využívá. Naštěstí je tato část nejkratší a ve zkratce se tam neustále Nora háda s Jimem, protože zjistila, že ho nemiluje. Také kvůli jejich novému začátku nemuže studovat a musí pracovat v supermarketu a je zase nešťastná. Jednou, když je v práci, se dozví věc, která ji znova změní život.
Naopak třetí část je nejdelší a pro mě byla také moc zdlouhavá, místy jsem přeskakovala stránky a zdála se mi šíleně jednotvárná, nic moc převratného se nestalo a už na začátku jsem veděla, jak to celé skončí.

Zbytek děje vám neprozradím. Budete si ho muset přečíst sami, třeba když bude další deštivý den jako ten dnešní. :) Tato kniha jedním slovem ušla. Nebudu vám tady na ní psát ódy, když nebyla zas tak dobrá. Četla jsem o hodně lepší, ale nebylo to ani tak strašné, aby se nedala celá přečíst. Mně osobně vadilo, jak autorka všechno až zbytečně zdlouhavě popisovala a také předvídatelnost celé hlavní zápletky. Avšak pro lidi, kteří mají radi trhlé romány je tato kniha přijatelná oddychová varianta.

Pro dnešek se svámi loučím.

Vaše Aneťulililinka <3

Hodnocení: 60%

Série: Play On 1.
Žánr: Literatura světová, Romány, Pro ženy
Vydáno: 2019, Ikar (ČR)
Orig. název: Play On, 2017
Počet stran: 424
Jazyk vydání: český
Překlad: Renata Heitelová
Autoři obálky: Hang Le, Soňa Šedivá
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN 978-80-249-3936-0

Foto: Nakladatelství ikar