S. A. Domingová – S láskou tvůj Santa

21.11.2020 – U informacích o autorce je psáno, že její romány jsou pro ženy. Takže toto sdělení bych chtěla upřesnit. Dle mého je to román pro dívky a pokud je bude číst žena, a bude očekávat román pro ni, tak bude zklamaná. Ale pokud půjdete do knihy s tím, že je kniha určena dívkám, tak dostanete přesně to, pro co si jdete.

s laskou tvij

Hlavní hrdinové, Angel a Caspar, jsou sympatičtí. Ale Angel někdy vystupuje na studentku posledního ročníku střední školy naivně a dětinsky. Naštěstí Caspar její chování vyrovnává, a tak mi to ani nevadilo. Postava se prostě díky okolnostem vyvíjela, a tak to funguje i v normálním životě.
Je začátek prosince a Angel za dvacet dní dělá důležité příjmačky na svou vysněnou vysokou školu. Učí se hodně, protože chce získat stipendium, bez toho by se na školu nedostala. Její otec umřel, když byla malá a matka nemá dostatek financí, i když tvrdě pracuje jako zdravotní sestra v hospici. Angel je také aktivní ve škole a pomáha organizovat vánoční benefici, kde vybrané prostředky půjdou na pomoc hospici. K tomuto organizování ji byl přidělen Caspar. Když byli malí, jejich rodiny se velmi kamarádili. Smrt jejího otce to vše změnila. Nyní to vypadá, že si k sobě dva mladí lidé hledají opět cestu. Do toho na škole běží hra tajný Santa, kdy si každý vylosuje jméno spolužáka a má mu drobnými dárky dělat nenápadně radost.
Angela najde ve své školní skříňce dárek ve formě stírajícího kalendáře. Na každý den má nový úkol, který je pro ni výzva. Má udělat vždy něco, co je pro ni nezvyklé. Např. Usmívat se na každého po celý den. Tyto úkoly jí tak trochu mění přístup k okolnímu světu a jsou jí rozhodně k dobru.

Celkově kniha měla milou vánoční a romantickou atmosféru. Skvělý nápad je tajný Santa, kdy kamarádi musí přemýšlet, čím udělat radost tomu druhému, i když ho moc neznají. To mě bavilo. Benefice školy je taky moc fajn příklad. Je zde ukázano, že jde dělat něco pro dobrou věc a mít z toho radost, i když se vám to vrátí jenom v nehmotném dárku.
Trochu mi vadilo, jak autorka nenápadně upozorňovala, že hlavní dvojce jsou černoši. Měla tendence zdůrazňovat tmavou pleť, afro účesy a copánky. Nějak mi to přišlo nepřirozené. Na škole taky vystupovala homosexuální dvojce, dva kluci a bylo to zde absolutně bez poznámek přijato. Působilo to taky strojeně, protože pochybuji, že je to v této době tak lehké, přiznat že jsme jiní, hlavně v dospívání. Možná to tak funguje. Jestli ano, tak to dnešní mládeži tleskám.

Kniha se dobře četla a pokud máte chuť na romanci o první studentské lásce o vánocích, tak si knihu přečtěte.

Hodnocení: 80%

Žánr: Literatura světová, Romány, Pro ženy
Vydáno: 2020, CooBoo
Orig. název: Love, Secret Santa, 2019
Počet stran: 230
Jazyk vydání: český
Překlad: Veronika Trusová
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN 9788076611146

Foto: Nakladatelství COOBOO
https://www.albatrosmedia.cz/tituly/63877927/s-laskou-tvuj-santa/