Ruth Hoganová – Sběratel ztracených věcí

10.7.2017 – Pokud máte rádi příběhy, které vás pohladí po duši, určitě si přečtěte tento nádherný román. Je úžasný, suprový a moc se mi líbil. Na konci budete zavírat knihu s hřejivým pocitem, že je na světě krásně. Že k spokojenosti stačí mít kolem sebe přátele, nebát se žít a neposlouchat hloupé řečí druhých kolem sebe, ze kterých mluví zášť, povrchnost a závist.

sberatel ztracenych

V knize se ve vyprávění střídají dva příběhy, které se v závěru svým způsobem protnou.
Jednatřicetiletá Laura je zklamaná ze svého manželství, ze svého života a nejraději by vše vzdala. Tu ji do oka padne inzerát, kde spisovatel Anthony hledá asistentku a hospodyni. Laura práci dostane a od té doby uplyne šest let, kdy je spokojená. Do Anthonyho se zamilovala jako do svého nejlepšího strýčka a v jeho domě našla uklidňující atmosféru. Přesto má Anthony před Larou tajemství, které vyjde na světlo po jeho smrti. Laura zdědí dům a majetek za určitých podmínek. Mezi ně patří navrácení věcí, které za svůj život Anthony našel a uschoval pod jistými pozitivními úmysly. V tom jí pomůže nová přítelkyně Sunshine a zahradník Freddy.
V druhém příběhu se vrátíme o čtyřicet let nazpět a budeme sledovat přátelství nakladatele Bombera a jeho asistentky mladičké Eunice. Eunice se do svého šéfa zamilovala, ale tato láska nemůže bát naplněna. Proto je ráda, že může být jeho nejlepší kamarádkou. Oba milují psy, kvalitní literaturu a filmy.

Anthony píše ke každé věci, kterou nalezne krátkou povídku. Ty byly neokoukané, jedinečné, prostě kouzelné. Příběh je protkaný špetkou těchto povídek, kopou pevného přátelství a hromadou malých zážitků, ze kterých se poskládá v závěru obraz lidí, kteří překonají sami sebe a zdolají svou velkou horu strachu. Kniha je čtivá, milá a prostě chválím a chválím. Knihu vřele doporučuji všem čtenářům pohodových příběhů o životě.

Hodnocení: 100%

Žánr: Literatura světová, Romány
Vydáno: 2017, Host
Počet stran: 300
Překlad: Michaela Martinová
Autor obálky: Lucie Zajíčková
Vazba knihy: vázaná
ISBN: 80-7491-852-0

Foto: Nakladatelství HOST