Robert Seethaler – Celý život

13.7.2017 – Přemýšleli jste někdy, když potkáte nějakého bezdomovce, co ho donutilo k tomu, že žije, jak žije? Po přečtení této knihy už se nad tím nejspíš pozastavíte a napadne vás, jaké události ho vedly k jeho pádu nebo snad osvobození od společnosti? Kniha ukazuje zcela otevřeně a upřímně příběh obyčejného pracovitého muže, který pod vlivem událostí souzněl s přírodou a přijal osud, jenž mu byl určen.

celý život

Hlavní hrdina se jmenuje Andreas Egger a sledujeme jeho život od začátku až do konce. Ve čtyřech letech v roce 1902 ho dovezli jako sirotka ke strýci do malé vesničky v alpských horách. Strýc byl surovec a Andreas měl těžké dětství plné dřiny a bití. V dospělosti se dokázal osamostatnit, najít si lásku Marii a vytvořit jim oběma skromný domov. Vše změnila lavina, která přinesla do vesnice neštěstí.
Je zajímavé sledovat pouť muže, který se po svém vyrovnával s ranami osudu a dožil se vysokého věku. V ději je popsána stavba lanovky a rozvoj vesnice, v moderní lyžařské středisko. Andreas zažil válku, neptal se proč, vše přijímal jako nezvratný fakt, že se to má takto dít. Dožil ve skromných podmínkách obklopen přírodou. Svůj úsudek neměl rychlý, ale za to bystrý s dobrým odhadem.

Kniha je poutavě napsána ve velmi příjemném jednoduchém popisném slohu. Je malá velikostí, ale velká příběhem o muži, který měl přímé myšlení bez směřování k hříchu. Jak myslel, tak žil. Dokonce by mohla vést k inspiraci. Když se nad tím zamyslím, tak opravdu nepotřebuji pro život než trochu jídla, vody a místo, kde lze v klidu spát. Jenže jsem svůj dosavadní komfort schopna obětovat? Nejsem, ani představit si to neumím. Ale jsem schopná se uskromnit a určit, co je pro můj život podstatně důležité a co ne.
Kniha je určena všem, kteří mají rádi spletitý osud hrdiny v nádherné přírodě, která dává i bere.

Hodnocení: 80%

Originální název: Ein ganzes Leben (2014)
Žánr: Literatura světová, Romány
Vydáno: 2017, Plus
Počet stran: 120
Překlad: Michael Půček
Edice: Pestrá řada soudobé prózy
Autor obálky: Tereza Králová
Vazba knihy: vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-259-0635-4

Foto: Nakladatelství Plus
www.albatrosmedia.cz