Renata Šindelářová – Tajemství pokladu svatého Václava

13.4.2020 – Dnes je Velikonoční pondělí a nic není jako obvykle. Žádný šmigrust, žádné návštěvy, žádný kostel. Chybí mi zvyky velikonoc. Ale nedá se nic dělat. Takže v klidném odpoledni jsem sáhla po této knize pro děti. Nikdy jsem gamebook nečetla, je čas ho vyzkoušet.

tajemství pokladu

Gamebook je kniha, kde je potřeba se rozhodovat a na základě logiky nebo náhody pokračovat. Tato kniha je skvěle vypracována a i já jsem si zopakovala moc ráda české dějiny. Na levé straně je děj a na pravé straně je logický úkol nebo hádanka, kde výsledkem je číslo stránky, na které má čtenář pokračovat. Na nové straně vlevo nahoře v rámečku je vysvětlení řešení úkolu, abychom věděli, zdali jsme správně uvažovali.
Kniha je určena pro čtenáře od 9 let a musím uznat, že i já jsem se často zapotila, abych to správně vyřešila. Není to moc težké, ale chce to papír a tužku, dělat si poznámky, pořádně si přečíst zadání a logicky uvažovat. Asi v třetině jsem zavolala na pomoc dceru a luštili jsme spolu. Všiml si toho devítiletý syn a seděli jsme u knihy tři. Musím říct, že nás to bavilo a někdy nám to trvalo, ale zvládli jsme to. Nakonec to bylo hezké, originální strávené odpoledne u knihy, kdy jsme si nenápadně zopakovali českou historii.

Hlavní hrdinové jsou Klárka a Vojta. Klárka chodí do páté třídy a Vojta do šesté. Rozhodli se, že spolu najdou poklad svatého Václava z desátého století. Nejlépe by bylo cestovat časem a dostat se do té doby. Děti už s cestováním v čase mají svou zkušenost a myslí si, že by jim mohl pomoci někdo vzdělaný. Zkusí hvězdárnu. Když se ptají po možnosti cestování v čase, osloví je mladý vědec Alex, který jim ukáže svůj vynález. A vezme je do roku 929. V den, kdy měl být zavražděn sv.Václav. Jsou dvě data a děti zjistí, v který den byl zavražděn. Na vlastní kůži zjistí, jaké je to žít bez moderních technologií. Postupně navštíví ještě rok 1373, 1743, 1884 a 1919. Alex cestuje s nimi a pomáhá jim při hledání pokladu.

Celkově se to dobře četlo a formou příběhu jsou zde zmíněny důležité události české historie. Vyprávění je přizpůsobené dětem, takže víme jak se Klárka s Vojtou cítí a co si myslí o dané době, ve které se nacházejí.
V závěru knihy jsou různé nápovědy i klíč, jak se mělo správně postupovat. Takže rodiče, když si nebudou vědět rady, mohou nenápadně zjistit, jak pokračovat. V případě nouze, když si řekne dítě o pomoc.
Vzhledem k nynější situaci (ale i jindy) je to skvělá kniha na zabavení dětí a já ji vřele doporučuji.

Hodnocení: 100%

Žánr: Gamebook, Pro děti a mládež
Vydáno: 2019, Portál
Počet stran: 128
Jazyk vydání: český
Ilustrace/foto: Libor Drobný
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN 978-80-262-1511-0

Foto: Nakladatelství Portal
https://obchod.portal.cz/detska-literatura/tajemstvi-pokladu-svateho-vaclava/

Do 19.4.2020 má Portál slevu na vše 20% kromě e-knih – doporučuji k využití. Podpořme knihy. Vím, že každy máme své finanční limity, ale kapka ke kapce a věřím, že to nakladatelům pomůže. Taky jsem si objednala knihy.