Raymond Smullyan – Šeherezádiny hádanky

14.12.2020 – V sobotu jsem dostala předčasný dárek k vánocům. Nakladatelství portál mi zaslalo novinky, které se mi líbily v jejich edičním plánu. Udělalo mi to velkou radost, protože jejich knihy mají vždy přidanou hodnotu, která mě baví a přinesou mi něco nového, co mě obohatí. Jako první vám představím knihu, jež se skvěle hodí jako všeobecný dárek pro každého, když nevíte, co by se mu mohlo líbit.

sehrezadiny_hadanky_obalka_final.cdr

A proč si to myslím? Protože kniha obsahuje více než dvě stě hádanek různé úrovně obtížnosti, které rozvíjejí logické myšlení, někdy vyžadují trochu matematiky, ale vždy jsou vtipné a postřeh se vám bude také hodit.

Kniha je rozdělena na dvě části. V první knize jsou hádanky. Autor prohlašuje, že je to tajemství, jak Šeherezáda přechytračila krále. Hádanky pokračují po tisíci třetí noci a začínají od jednoduchých, pokračují složitějšími, až vrcholí největší hádankou Šeherezády, která by se dala považovat za nejchytřejší hádanku všech dob. Mnohé hádanky se předávaly mezi pokoleními a jsou už dost známé. Na konci knihy jsou řešení, takže uf, je to dobrý.
Nyní vám jednu hádanku přepíšu i s řešením, abyste dostali přehled, jak asi zní.

„Jistý šejk jménem Hasan měl osm koní. Čtyři z nich byli bílí, tři byli černí a jeden byl hnědý. Kolik z Hasanových koní mohlo říct, že má stejnou barvu jako jiný Hasanův kůň?
Řešení: Člověk by si mohl myslet, že odpověď je sedm, tedy 4 bílí a 3černí, ale odpověď je žádný, protože koně nemohou mluvit.“

Kniha druhá má podtitul: Od Šeherezády k moderní logice.
Tuto logiku pojmenovali jako donucovací. Musím vám říct, že u těchto cvičení se mi úplně zahřál mozek, protože jsem musela hodně přemýšlet. Je to opravdu chytré cvičení pro naše mozkové závity.
Napíšu opět jeden příklad těchto úloh pro vaši představu.

„Jeden sultán měl dvě krásné dcery a princovi, který přijel na návštěvu, řekl: ,Jevíš se mi jako příjemný mladý muž a jsi mi sympatický, takže udělám následující věc. Budeš mít za úkol pronést nějaký výrok. Bude-li pravdivý, pak ti dám za manželku svou mladší dceru, ale bude-li nepravdivý, pak si ji vzít nesmíš.´Ale stalo se, že princovi padla do oka starší dcera. Chytře proto vymyslel výrok, který sultána přinutil, aby mu dal svou starší dceru. Jaký výrok to mohl být?
Řešení: Výrok, který by vyhovoval zní: , Nedáš mi za manželku ani jednu svou dceru.´ “
Proč? To si už přečtěte v knize.

Musím říct, že je to kniha zajimavá a pestrá. Baví mě v ní listovat, číst a přemýšlet. Dokonce jsme si dávali hádanky s manželem a musím přiznat, že jsem na více spíše nepřišla než přišla. Ale o tom to je. Cvičit si paměť, přemýšlet a bavit se.
Doporučuji.

Hodnocení: 90%

Žánr: Hobby, Věda, Matematika a logika
Vydáno: 2020, Portál
Orig. název: The Riddle of Scheherezade, 1997
Počet stran: 216
Jazyk vydání: český
Překlad: Ivo Müller
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN 978-80-262-1662-9

Foto: Nakladatelství portál
https://obchod.portal.cz/hry-a-treninky/seherezadiny-hadanky/#bibliograficke-udaje