Peter Pöthe – Síla nevysloveného

16.7.2020 – Zajímám se o psychoterapii dětí. Nejlépe, když je v knize příklad z praxe, jak a proč to takto řešit. Zde je to skvěle ukázano u pěti dětí a dospivajících, kdy autor u nich popisuje průběh sezení během jednoho roku. Okrajově odkrývá jemně i své soukromí a pravidla, které je dobré pro něj dodržovat.

sila nevysloveneho.indd

Kniha na mě velmi zapůsobila a dalo by se říct, že jsem ji hodně prožívala. Je mi líto jak moc jsou některé děti nepochopeny okolím a díky Bohu za takové odborníky jako je autor. Opravdu se to děje a myslím, že hodně lidem otevře oči, aby se dívaly jinak na zlobivé dětí. Co za tím stojí? Vše má své příčiny.

Seznámíme se s Alicí, které je šestnáct a půl a studuje střední zdravotnickou školu. Důvodem první návštěvy byl strach z postupného zhoršování školních výsledků. Její sebedůvěra je pod bodem nula a autor ji pomalu, ale jistě navrací.
Oliver má skoro dvanáct let. V dětském domově žije poslední čtyři roky. Je problémový, vyhledává konflikty s dětmi i dospělými.
Osmiletý Roman má agresivní chování a rodiče si s ním nevědí rady. Potřebují pomoc a tak o ni požádali u odborníka.
Dvanáctiletá Sandra žije ve střídavé peči svých rozvedených rodičů. Je jako mezi mlýnskými kameny a hlavně matka dělá vše pro její dobro, ale tím směrem, aby byla matka spokojená. Nezajímá se, co cítí dcera.
Honzík má šest let a žije v pěstounské rodině. Je nezvládnutelný.

Když se na to dívám s nadhledem, tak všem dětem ublížili vědomě, či nevědomě ti nejbližší, kteří jim měli být oporou a připravit je dobře na život. Je to úmrtí v rodině, opuštění dítěte z nezájmu o něj, sexuální zneužití, či psychické vydírání. Pak jsou jejich duše pokřivené a potřebují pomoc, aby se mohli aspoň trochu vrátit do podoby spokojeného dítěte.
Autora jsem místy velmi obdivovala za trpělivost a pokoru, i když se musí držet pravidel. Fascinovaně jsem to četla a zírala, jak se může na různé věci pohlížet a jak se může vést terapie, kde na prvním místě je vzbudit důvěru, aniž by se hned mluvilo o problému. To je ta síla nevysloveného.

Kniha se velmi dobře četla a je to úžasné náhlednutí pod pokličku psychoterapie v přímém přenosu. Pro odborníky i laiky je velkým přínosem. Vřele doporučuji.

MUDr. Peter Pöthe je vystudovaný lékař, během studií absolvoval několik odborných stáží na prestižních univerzitách zaměřených na obecnou a dětskou psychiatrii. Na Harvardově univerzitě se zabýval problematikou sexuálně zneužívaných a týraných dětí.

Hodnocení: 100%

Žánr: Literatura naučná, Psychologie a pedagogika
Vydáno: 2020, Portál
Počet stran: 288
Jazyk vydání: český
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN 978-80-262-1589-9

Foto: Nakladatelství portál
https://obchod.portal.cz/beletrie/sila-nevysloveneho/