Nguyen Phan Que Mai – Hory zpívají

8.9.2023 – Kniha mě zaujala svou anotací. O historii Vietnamu nevím skoro nic. Takže román z této země, který popisuje díky dvěma generacím skoro celé století, je dost dobrý počin. Jsem moc ráda, že jsem se rozhodla si tuto knihu přečíst. Je poutavá, zajímavá a tak trochu děsivá. Popisuje válku a život obyčejných lidí. Líčení je velmi reálné, takže mě to hodně zasáhlo. Život rodiny je pro jeho členy na prvním místě, ale pro vládu je nic. Je to číslo, které platí daně anebo věnuje svůj život válce. Neznamená nic.

Hlavní postavy tvoří babička Dieu Lan a vnučka Huong. Seznamujeme se s nimi v roce 1972, kdy Dieu Lan (padesátdva let) vede Huong (dvanáct let) do školy. Nedojdou tam, protože se musí schovat do krytu před nálety. Od toho se střídají kapitoly, kdy Dieu Lan vypráví od svého narození až do roku 1980. Huong vypráví od roku 1972 do roku 1980.
Dieu Lan pochází z bohaté rolnické rodiny. Zaměstnávali lidi, byli poctiví a spravedliví. Prožili válku s Japonskem, hladomor, pozemkovou reformu a válku s USA. To vše je vylíčeno z pozice jedné ženy, která přijde o své blízké a chce zachránit své děti. Musí opustit svou rodnou vesnici a zahájit svůj nový začátek od nuly ve městě Hanoj. Je to velmi silné vyprávění a leckdy mi bylo špatně z toho, jak se lidé k sobě krutě chovali. Na jednu ženu je toho naloženo moc, ale vždy se zvedne a jde dál. Vždy něco obětuje, ale na prvním místě jsou její děti a vnučka. Neřekla bych, že je nějaká událost výjimečná než jiná. Spíše mě více zasáhlo vyprávění o jejich dětech, které všechny odešly do války a některé se vrátily. Ta změna je hrozná. Odchází pevný člověk s ideály a vrací se zlomený člověk s děsy. To je skvěle vykresleno.
Silně se mě dotkl popis tohoto přerodu. Člověk je naplněn nenávisti k nepříteli. Jde bránit svou zem. Chce zabít své nepřátele. Ale pak potká toho nepřátelského vojáka a dojde mu, že je to taky člověk, který má rodinu a je oběť té války jako on. Pochopí, že nenávidí válku. To je pro mě velmi působivá a důležitá myšlenka. Za jakoukoliv cenu by se měl udržet mír. Vždy trpí ti nevinní. I když přežije, už nevede nikdy normální život. Děsy a deprese jsou s ním i ve spánku.

Kniha je skvěle napsána. Její postavy jsou dobře vykresleny. Děj je poutavý a má energii, která se mění z dobré na zlou, dle aktuálního dění. Závěr je optimistický, to mě potěšilo. Jsou zde ztráty, ale také odpuštění. To je nesmírně důležité. Knihu doporučuji všem.

Hodnocení: 90%

Žánr: Literatura světová, Romány, Pro ženy
Vydáno: 2023, Jota
Originální název: The Mountains Sing, 2020
Překlad: Bronislava Grygová
Počet stran: 376
Jazyk vydání: český
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-7689-186-9

Foto: nakladatelství JOTA
https://www.jota.cz/hory-zpivaji.html