Matthew Norman – Všichni jsme nějak vadní

4.9.2017 – Romány psané z mužského pohledu jsou více méně vzácností. Když se vydaří, tak mají šmrnc a je to prostě něco jiného. A tento povedený je. Hlavní hrdina Andy prožívá těžké období poté, kdy ho opustila manželka. Postava je psychologicky dobře vykreslena, a přes pár trapasů, které sice chápu, ale obešla bych se bez nich, je mi Andy sympatický.

vsichni jsme nejak vadni

Autor lehce, svižně, místy vtipně vypráví smutný příběh o zradě. Co jiného to je, když si myslíte, že máte normální spokojené manželství a žena vám při večeři řekne, že už nemůže dál pokračovat. Později se dozvíte o její nevěře. Je to zrada jako hrom a to bolí. Hodně to bolí. Andy se přestěhuje do New Yorku a nějak přežívá. Po roce ho zpět do domova dostane rodina, protože děda umírá a chtěl Andyho ještě vidět. Další smutná etapa, která paradoxně pomůže Andymu vyrovnat se s minulostí. Přispěje k tomu několik zajímavých setkání s tajemnou a výstřední dívkou Daisy. Daisy se skamarádila s dědou a z jeho vyprávění poznala i Andyho. Jenže za vším je nějaké tajemství a Andy musí odkrýt to jejich rodinné, aby se vše nějak zase srovnalo.

Myslíte, že to nelze prožít za dva týdny? Tak Andy vám ukáže, že to jde. Lze se opít, lze se pomstít, lze se nabourat a lze i odpustit. Příběh je plný překvapení, trapasů, dojemných přiznání i vtipných momentů. Ne, že byste se smáli z plna hrdla, ale věřím, že úsměv vám někdy na tvář vyskočí jako mě. Andy je fajn chlap, který se musí vyrovnat se zklamáním a jít dál. Kdo si přečte tuto pohodou knihu, bude svědkem, že to lze mnohdy netypickými způsoby, ale výsledky stojí za to.

Hodnocení: 80%

Originální název: We’re All Damaged (2016)
Žánr: Literatura světová, Humor
Vydáno: 2017, Jota
Počet stran: 295
Překlad: Jan Sládek
Vazba knihy: vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-7565-162-4

Foto: Nakladatelství JOTA