Lucy Maud Montgomeryová – Anna z Avonlea

20.4.2019 – Já mám takovou velkou radost, že u nás vyšel druhý díl Anny ze Zeleného domu. A nemám ji určitě sama, protože dle mých informací doslova zmizela ze skladových zásob a dělal se dotisk. Což je skvělé, protože nakladatelství vidí, že je o Annu opravdový zájem a doufám, že vydají další díly s ilustracemi Ivony Knechtlové, protože jako celek jsou knihy nádherné a krásně spolu ladí.

Anna z Avonlea

S Annou se nyní setkáváme v jejich skoro sedmnácti letech. Má za sebou školu na Královské akademii a chystá se do prvního zaměstnání a to jako učitelka doma v Avonlea. V tomto díle s ní prožijeme dva roky, kdy Anna neztratila nic ze své fantazie, upřímnosti, dobroty a lásky k rodině i k přátelům.
Přibude nový soused, který vůbec není takový zuřivec jak na první pohled vypadá. Anna se svou nevlastní matkou Marillou získá do své péče šestileté dvojčata, které si přes jejich lumpárny zamilují. Ve škole přibydou nové děti se zajímavými osudy. A v neposlední řadě Anna získá novou přítelkyni, které nepřímo pomůže k nové radosti ze života díky ….. a to si už přečtěte sami.
Celá kniha je nabitá barevnými střípky z Annina života, které dávají dohromady obrázek laskavosti, upřímné lidskosti a kouzelné fantazie. To mi přináší ze čtení ještě větší radost. A jsem šťastná, že takové nádherné knihy jsou a vydávají se i u nás.

Kniha je vhodná pro děti od devíti let. Je čtivá a Annina fantazie dává nový rozměr vyprávění o obyčejných věcech, takže věřím, že se dětem bude líbit. Mého syna zaujala rákoska, prý co to je? Neuměl si představit, že ve škole byly povolené tělesné tresty. Anna si to také nedovedla představit, ale v ojedinělých případech účel světí prostředky. Prostě vám nezbývá nic jiného než si ji přečíst, abyste věděli, že mám pravdu, že je to super krásná úžasná kniha nejen pro děti.

Hodnocení: 100%

Série: Anna ze Zeleného domu (2.)
Orig. název: Anne of Avonlea (1909)
Žánr: Literatura světová, Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno: 2019, Albatros (ČR)
Počet stran: 272
Ilustrace/foto: Ivona Knechtlová
Autor obálky: Ivona Knechtlová
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 9788000054162

Foto: Nakladatelství Albatros
https://www.albatrosmedia.cz/tituly/49028069/anna-z-avonlea/