Lenka Zemanová, Michaela Bergmannová – Fi a Flo

18.1.2019 – Mé syny nebaví čeština, a ani jim moc nejde. Dobré známky mají vydřené, a proto vítám každou pomoc ve formě zábavného učení. Tato kniha je krásným příkladem. Zaměřuje se na podstatné jména, která se v rámci textu a obrázku skloňují. Pro někoho to může být lehká sranda, ale pro někoho těžko pochopitelné. Jak se zeptat na podstatné jméno pádovou otázkou je prostě pro určité lidi oříšek, k jehož rozlousknutí se hodí skvěle tato kniha.

fi a flo

Hlavním hrdinou je Franta, kterého fascinují knoflíky. Má je prostě rád. Jednou z knoflíkových dírek vykouknou dvě malé postavičky, které se představí jako Fi a Flo. Fi a Flo přiletěly z planety Narpisel. Nejdříve poznávají prostředí u Franty. Později popisují svou planetu a pak s Frantou přemýšlejí, jakým způsobem se dostat domů. Pomocí souseda hvězdáře se jim to podaří.

V každé kapitole je zvýrazněno jedno slovo – podstatné jméno, které se tam často opakuje v různých tvarech. Text je rozdělen na menší odstavce a každý odstavec má svůj obrázek, ve kterém je nakreslena situace z textu a k tomu napsána správná otázka na určení pádu. Takže se během čtení můžete s dítětem zastavovat a nenásilně se zkoušet ptát na pádové otázky. To se mi hodně líbilo, protože s pády stále bojujeme. Na konci každé kapitoly je to jedno slovo v přehledné tabulce vyspádované v jednotném i množném čísle a zároveň je tam vzor podstatného jména.

V třetí třetině knihy je vysvětlen rod a číslo podstatných jmen spolu s pády. Kde se pak věnují každému rodu a vzoru zvlášť. To už děti tak moc nebaví, ale dle mého je to spíše pomůcka pro rodiče, kteří mohou dávat krátké úkoly a jsou si jisti správným výsledkem. Přeci jen jsme ze školy už nějaký ten rok a není špatné mít nad sebou kontrolu.

Knihu bych doporučovala dětem od druhé třídy a je lepší, pokud s nimi čtou rodiče, aby si děti mohli prozkoušet podstatné jména formou otázek. Věřím, že je to bavit bude. Zkoušela jsem to u nás, a určitě to mělo větší úspěch něž učebnice. Je to škola hrou a musím říct, že velmi povedená.
Autorka L.Zemanová je učitelka a vyšlo jí už více knih. Doma máme od ní Výři nesýčkuji na procvičení vyjmenovaných slov a také doporučuji. Knihu krásně ilustrovala M.Bergmannová, která se podílela také na Výrech a doma máme od ní knihu Po stopách karla IV, jež se také povedla. Pokud váhate, neváhejte. Knihy jsou krásně provedené, kvalitně a se znalostmi zpracované.

Hodnocení: 100%

Žánr: Učebnice a slovníky, Pro děti a mládež
Vydáno: 2018, Portál
Počet stran: 144
Ilustrace/foto: Michaela Bergmannová
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 978-80-262-1402-1

Foto: Nakladatelství Portál
https://obchod.portal.cz/detska-literatura/fi-a-flo/