Marie Rejfová – Když se vosy vyrojí

10.6.2021 – Tato kniha je skvělá na letní pohodové čtení. Je to již páté pokračování ze série Josefíny Divíškové. Ale vůbec nevadí, pokud jste nějaký předešlý díl nečetli. Knihy na sebe volně navazují.

když se vosy

Moc se mi líbí, že v každém díle poznáváme postupně osoby blízké Josefíně. Minule to byl její dospělý syn, který je zvláštně střelený po své mamince. Geny se nezapřou. Stále je přítomen komisař Tvrdík, jehož osoba se taky lehce odkrývá a stále to mezi ním a Josefínou jemně jiskří. A v tomto díle je větší prostor dán Tvrdíkové dospívající dceři Lídě.

Pokud Josefínu neznáte, tak vám ji ráda ve zkratce představím. Je to rozvedená učitelka výtvarné výchovy v ZUŠ v malém městečku Brod, kde bydli u své přísné sestry v rodinném domku. Josefína je ztřeštěná, ale velmi sympatická, příjemná žena, která se vždy náhodou nachomýtne k nějaké vraždě a pomůže ji vyřešit.

V tomto díle Josefína organizuje letní výtvarný týdenní kurz na samotě u lesa. Přihlásilo se čtrnáct lidí, ale nakonec přijeli čtyři důchodci. Statek leží pod zříceninou hradu, kde pracují tři dobrovolníci na jeho obnově. Mezi ně patří Tvrdíková pubertální dcera, která viní Josefínu z rozpadu manželství svých rodičů. K tomu si připočítejme zvláštní rodinu, která se stará o ubytované hosty a jeho divného kamaráda. To nám dá zajimavou skupinu lidí, kde není nouze o zábavu a vzrůšo, protože se tam stane vražda.

Skvěle jsou vykresleny postavy kolem Josefíny. Líbilo se mi, že jsem je dostatečně poznala a pak se stala vražda. Taky jsou zde prvky překvapení, kde není vše, jak na první pohled vypadá. A hlavně se mi líbilo prostředí děje. Pod zříceninou, les, statek, prázdniny, léto. Opravdu pohodová letní atmosféra. Dobře jsou zkombinovány charaktery postav. Je tu protivná bába, dvě dobré kamarádky, které přesto mají své tajemství. Důchodce, který nechce být sám. Podivný tramp, pubertální dcera, mladý muž, který je lenoch a alkoholik, ale až tak moc za to úplně nemůže. No, zajimavá sestava, která vám vykouzlí úsměv na rtu, nejen svými činy, ale i s Josefíny hláškami. Tento díl mě bavil, takže kdo má rád lehkou detektivku, okořeněnou vtipem a českým prostředím, tak vzhůru pro knihu.

Hodnocení: 90%

Série: Josefína Divíšková 5.
Žánr: Detektivky, krimi, Romány, Literatura česká
Vydáno: 2021, Mystery Press
1. vydání originálu: 2021
Počet stran: 224
Jazyk vydání: český
Ilustrace/foto: Daniel Špaček
Autor obálky: Veronika Kopečková
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-7588-263-9

Foto: Nakladatelství Mystery Press
https://mysterypress.cz/kdyz-se-vosy-vyroji/