Lauren Jamesová – Poslední začátek

8.7.2017 – Na druhý díl ze série První konec jsem se těšila. První díl mě bavil hodně a druhý už méně. Dějově sice bylo vše vysvětleno, takže s prvním dílem dohromady to vše zapadlo do sebe. Ale bylo to tak moc překombinované, že mi to přišlo jako blbost. Škoda. Ale věřím, že se to spoustu čtenářům může líbit, takže konečný názor si musíte udělat stejně sami.

posledni zacatek

V prvním díle byly popsány čtyři příběhy z roku 1745, 1854, 2019 a 2039. Hlavními postavami byly vždy Kate a Matthew. Vždy se do sebe osudově zamilovali a pomohli v nějaké významné světové události. Poslední Kate v roce 2039 se narodila holčička Clove, kterou musela nechat u Matthewova bratra Toma, protože šla zachránit Matthewa z vězení. Spousta věcí byla nevyřešena, ale zdánlivě to bylo uzavřeno narozením Clove. V tomto díle se setkáváme s Clove v roce 2056 v šestnácti letech, kdy ji Tom prozradil, že je adoptovaná. Clove má z toho v hlavě pěkný zmatek, podpořený neúspěchem s první neopětovanou láskou. Rozhodne se cestovat časem a vrátit se do roku 1745, aby zjistila, zdali jsou to dle DNA opravdu její genetičtí rodiče. Tímto zásahem bohužel změní sled událostí a Clove má co dělat, aby to spravila, jak to má být. Právě tím jak to vše dává do pořádku, v tom udělá ještě větší zmatek a je to prostě chaotické.

V jedničce se mi líbily čtyři příběhy, kdy vždy vyhraje láska. V dvojce je to hlavně o šestnáctileté Clove a jejím trápení s první láskou, sexuální orientací a objevováním, kdo jsou její rodiče. Takže dvojka je bližší mladším čtenářům. Jinak je to čtivé, pohodové, nechybí tam láska a překvapení a hlavně je to uzavřené. Tak si myslím, že je to série o dvou dílech. Nikde jsem nenašla, že bude třetí.

První díl bych doporučila všem romantikům, s dvojkou už bych sérii doporučila spíše náctiletým čtenářům. Je to o cestování v čase, kdy se ke konci v čase skáče jako na trampolíně. Hop jsem zde, hop už jsem dvě hodiny napřed, hop a už jsem zpátky. Jako vždy si zatrhnu sledování na www.databazeknih.cz a budu zvědavá na názory jiných čtenářů. Věřím, že kniha bude mít své fanoušky i odpůrce. Myslím, že převládat budou fanoušci. Pokud jsem vás zaujala, nic jiného vám nezbývá, než si sérii přečíst a dát se na jednu nebo druhou stranu.

Hodnocení: 70%

Série: První konec (2.)
Originální název: The last beginning (2016)
Žánr: Literatura světová, Fantasy, Dívčí romány
Vydáno: 2017, CooBoo
Počet stran: 343
Překlad: Romana Bičíková
Vazba knihy: vázaná
ISBN: 978-80-7544-315-1

Foto: Nakladatelství COOBOO

www.albatrosmedia.cz