Kelly Harmsová – Nová životní kapitola Amy B.

20.6.2020 – Na knize mě jako první zaujaly knihy na obalu. V anotaci je psáno, že je hlavní hrdinkou knihovnice. Takže jistě chápete, proč jsem si tuto novinku musela ihned přečíst. A jsem mile překvapena. Je to příjemný román o ženě, která si uvědomí svou vlastní cenu. Je to o hledání, ale i o knihách a lásce. Ale hlavním tématem je rodina a místo, které v ní určitá osoba zastává.

nova zivotni kap

Hlavní hrdinkou je Amy Bylerová, která má dvě děti a žije s nimi na pensylvánském venkově. Má patnáctiletou Cori a dvanáctiletého Joea. Před třemi lety ji opustil manžel John. Odjel na služební cestu do Hongkongu a už se nevrátil. Pouze zavolal, že se už nemůže vrátit. Pro Amy to byl šok a velká zrada. Pomocí kamarádky Leny nakonec vše zvládla a z ženy v domácnosti se stala učitelka knihovnice, která se postará o děti i o dům.
Jednoho dne před prázdninami se náhle objevil John a žádá Amy o týden, který by strávil sám s dětmi. Amy je právem naštvaná a ublížená. Po poradě s dětmi na návrh kývne a vzpomene si na kamárádku z mládí Talii, která bydlí v New Yorku a kde v tom volném týdnu probíhá knihovnická konference. Amy se ji rozhodne zúčastnit a přespávat bude u Talie. Samozřejmě se v ní perou pocity. Jsou to výčitky, že je nepostradatelná pro děti a radost, že má svůj čas pouze pro sebe bez starostí.

Kniha skvěle vystihla pocity milované mámy a svobodné ženy. V úvodu každé kapitoly Cori píše své matce dopis, na který jsem se moc těšila, protože jasně a sručně vystihla téma, které je aktuální pro ni. Takže např.vtipně kritizuje výběr knih, který ji nechala její matka, jež chce pro svou dceru hodnotnou literaturu, ale ta dceru nebaví.
Amy v příběhu představuje svůj program, jak dostat děti ke čtení. Vtipně popisuje svou proměnu z uštvané matky v ženu, která se chce líbit a užívá si to. Perfektně vystihla to, co mnohým ženám chybí. Čas pro sebe.
Kniha se výborně četla, bavila mě a obsahovala vše, co mám ráda. Rodinu, děti, zamilovanost k muži, přátelství, lásku ke knihám a uvědomění, co je opravdu důležité. Vřele knihu doporučuji pro chvíle pohody.

Hodnocení: 80%

Žánr: Literatura světová, Romány, Pro ženy
Vydáno: 2020, Cosmopolis
Orig. název: The Overdue Life of Amy Byler, 2019
Počet stran: 360
Jazyk vydání: český
ISBN 978-80-271-1057-5

Foto: Nakladatelství Grada COSMOPOLIS
https://www.grada.cz/nova-zivotni-kapitola-amy-b-11618/

Nyní má Grada na svých stránkách akci – sleva 15% na vše