Kathryn Hughesová – Dopis

30.12.2018 – Další kniha, která mi zpestřila sváteční večer je o lásce, která je někdy hodně slepá a sobecká v kontrastu s láskou dávající a věřící ji až za lidské chápání. Příběh ukrývá trápení i doufání v lepší zítřky. Má ode všeho něco a až na jistou zaslepenost se mi to líbilo.

dopis

Příběh se odehrává ve dvou časových osách, kdy se vše na konci střetne a propojí. Jedno vyprávění je umístěno do roku 1973 a hlavní hrdinkou je Tina z Manchesteru, která žije v manželství s Rickem. Rick je alkoholik a násilník, přesto se Tina bojí od něj odejít. Až jednou nalezne starý dopis, který ji zaujme a začne pátrat po osudu jeho pisatele. Dopis je z roku 1939 a je adresovaný Chrissie od Billyho. Sledujeme osud zamilované dvojce, které nepřeje její otec a snaží se tento vztah všemi silami překazit. Chrissie se díky tomu ocitne sama v Irsku, kde prožije velmi špatné časy, aby se po třiceti letech dozvěděla pravdu, jak to celé kdysi bylo. Tina se v rámci pátrání po Chrissie seznámí s Williamem, který úzce se vším souvisí. Tině tedy po velmi smutném a tragickém období, kdy doplatila na svou důvěřivost svitne paprsek naděje, že i ona může zažít krásnou lásku, jen musí udělat krok a jít si za ní.

Příběh je to čtivý a celkem dobře promyšlený. Opět se tu setkáváme s lidmi, kteří velmi ubližují svým blízkým pro svou zaslepenou sobeckost. Některá utrpení jsou až nepředstavitelná a to vše vyšlo z jedné tvrdé hlavy, která neuzná nikdy chybu ani na konci svého života, kdy vidí, co vše špatné způsobil. To mi nedělalo moc dobře, ale konec, kdy se to aspoň vysvětlilo, mi udělal radost. Taky mi místy lezla na nervy Tina svou naivitou, jež stále omlouvala svého manžela, i když ji velmi ubližoval. Bohužel s takto týranými ženami i jejich smýšlením se můžeme setkat i v současnosti.
Příběh je romantický s někdy až moc reálnými prvky. Četl se velmi dobře a milovníkům romance ho doporučuji.

Knihu Dopis ( https://www.grada.cz/dopis-8869/ ) vydalo nakladatelství Grada. Na webu nakladatele si můžete nejen přečíst základní informace o knize, ale také ukázku.
Upozorňuji, že Grada do 7.1.2019 dala 41% slevu na všechny e-knihy.

Hodnocení: 80%

Orig. název: The Letter
Žánr: Literatura světová, Romány
Vydáno: 2018, Grada, Cosmopolis
Počet stran: 352
Překlad: Monika Kittová
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 978-80-247-5747-6

Foto: Nakladatelství Grada