Jessie Inchauspé – Pravda o cukru

5.6.2023 – Zjistila jsem, že spousta lidí v mém okolí má problém s cukrem, neboli neovladatelnou chuť na sladké. Já nejsem výjimka. Přiznávám, že mi to vadí a zkoušela jsem více věcí. Většinou podle knížek. Zatím jsem u všeho vydržela tak měsíc, dva. Výsledek je, že jsem zhubla i 10kg, ale během půl roku jsem to zase přibrala zpět. Prostě jsem začala jíst normálně. Bum a chutě na sladké byly zpět.

Když jsem viděla tuto knihu s podtitulem „Jak krevní cukr ovlivňuje kvalitu našeho života“, zajásala jsem. Tvrdí, že mohu jíst cokoli, ale s jistými pravidly. Hned mě napadlo, že budu moci jíst sladké a budu hubnout. Nebo, že bych přestala mít chuť na sladké? Už chápete, proč jsem se na tuto knihu s chutí vrhla?

Autorka je biochemička francouzského původu. Jejím cílem je předložit výsledky nejnovějších vědeckých výzkumů ve formě jednoduchých tipů. V této knize sdílí překvapivé poznatky svých zjištění tykajících se zásadního významu krevního cukru na naše životy.

Kniha je rozdělena na tři části. Část první vysvětluje, co je to glukóza a jak funguje v lidském těle. Část druhá ukazuje, proč jsou glykemické špičky škodlivé. Její výzkum odhalil, že to jak se cítím právě teď, je úzce propojené s nárůsty a propady glykemické křivky. Tímto vysvětluje neustálý hlad, neodolatelné chuti, chronickou únavu, špatný spánek, migrény, problémy s pamětí i návaly nočního pocení. Je to neuvěřitelné, ale tohle vše může glykemická křivka ovlivnit.

Nejdůležitější je ovšem část třetí, kde se dozvídáme deset tipů, jak můžeme zploštit glykemickou křivku. Samozřejmě vám nemohu prozradit v čem spočívá kouzlo těchto rad, protože je to v knize velmi dobře vysvětleno a odůvodněno. Ale můžu vám potvrdit, že to funguje. Již týden dodržuji tyto pravidla, chutě jsou lepší a dvě kila jsou dole. Dobře, jeden trik vám prozradím. Je to trik číslo 3: Přestaňte počítat kalorie.

Úryvky z knihy:

„Když si chcete změřit, kolik kalorií je, dejme tomu, v koblize, musíte udělat následující věc: dehydrujte koblihu a pak ji dejte do schránky ponořené ve vodní lázni. Poté koblihu zapalte a změřte si, na kolik stupňů se ohřeje okolní voda. Když tuto změnu teploty vynásobíte množstvím vody v nádobě, energetickou kapacitou vody, zjistíte počet kalorií v koblize.“

„Takže hodnotit jídlo podle počtu kalorií je stejné, jako posuzovat knihu podle počtu stránek.“

„100 kalorií fruktózy je pro nás mnohem horší než 100 kalorií glukózy.“

Kniha je čtivá, dobře vysvětluje problém glykemické křivky (pochopí to každý) a je velmi zajímavá svými výsledky. Doporučuji všem, kteří se zajímají o zdravé stravování, mají nějaké problémy a úpravou stravy podle této knihy je mohou vyřešit. Tak si ji přečtěte všichni!

Hodnocení: 100%

Žánr: Zdraví
Vydáno: 2023, Jota
Počet stran: 320
Jazyk vydání: český
ISBN: 978-80-7689-160-9

Foto: Nakladatelství JOTA
https://www.jota.cz/pravda-o-cukru.html