Clare Swatmanová – Než odejdeš

4.9.2017 – Celkem často čtu na FB citáty jako např. žij, jakoby tento den měl být poslední atd. Jenže v praxi tímto způsobem člověk neuvažuje. Kolikrát se mi stalo, že jsme se s manželem pohádali, jel pak do práce, a když jsem byla sama, tak mě to hodně mrzelo. Spoustu slov nemuselo být ani vyřčeno, ale stalo se. Později se to urovná, omluvíme se a jede se dál. Ale co když se po takové hádce už neuvidíte? To zažila hlavní hrdinka tohoto románu, který se krásně čte, je sladkohořký a navedl mě na cestu uvědomění, že normálně nemám šanci na druhý pokus a musím si dávat pozor, na to, co mluvím a dělám.

naž odejdes

Román začíná koncem. Zoe je na pohřbu svého manžela Eda. Prožívá současnost a zároveň vzpomíná na to, jak se dozvěděla o jeho smrti. Ztrátou manžela je zdrcena. K tomu má výčitky, že se v osudný den s Edem ráno pohádala. Pořád myslí na to, kdyby mohla čas vrátit, co by mohla vše změnit. Po dvou měsících žalu je Zoe stále zdrcená a nedokáže normálně fungovat. Stane se, že uklouzne na mokré terase, bouchne se do hlavy a následuje tma. Probere se v minulosti, před devatenácti lety, první den, kdy odjíždí na výšku a pamatuje si, co se stalo. V ten den uvidí poprvé Eda. Je zmatená, ale cítí, že to něco znamená, a že by mohla něco změnit, aby se nestalo to, že Ed zemře. Postupně prožije vždy jeden den s Edem, který je pro jejich vztah něčím významný. Posunuje se k přítomnosti a sleduje, zdali se něco změnilo.

Dějově se mi to moc líbilo. Je to zajímavé pozorovat něčí myšlenky, kdy si uvědomuje, co udělal v minulosti špatně a snaží se to provést jinak a lépe. Je to velmi dobře vykreslené a mnohdy jsem se jakoby viděla. Věřím v osud, co se má stát se stane, ale můžeme ovlivnit to okolo, abychom se s tím vším lépe smířili.
Příběh je opravdu originální, romantický, dojemný a vede k zamyšlení. Není to přeslazené, je to velmi čtivé a opravdové. Bohužel málokdy dostaneme druhou šanci, proto si musíme dát pozor, abychom nepromrhali první možnost. Stačí se trochu zamyslet nad sebou a nemyslet jen na sebe. Tento román nám to krásně ukazuje. Dostala jsem nejen malou porci romantiky, ale i spoustu námětu k zamyšlení a v neposlední řadě velmi hezký příběh.

Hodnocení: 80%

Originální název: Before you go (2016)
Žánr: Literatura světová, Romány, Pro ženy
Vydáno: 2017, Ikar (ČR)
Počet stran: 304
Vazba knihy: vázaná
ISBN: 978-80-249-3387-0

Foto: Nakladatelství Ikar