Anna Hogelandová – Na dlouhé povídání

15.8.2023 – Jedná se o velmi ženský román, jež rozebírá zajímavým způsobem témata rodiny, přátelství, těhotenství a mateřství. Obsahuje v sobě osudy více žen, některé se potkaly na chvíli, některé na celý život. Ale vždy mě jejich vyprávění upoutalo a já jsem s chutí četla příběh na jeden zátah. Poté si dala na několik dní i přestávku. Nejspíš jsem měla podvědomý pocit, že to musím určitým způsobem strávit a pak číst dál.

Hlavní hrdinkou je mladá žena Anna, která se na začátku knihy ocitá ve dvanáctém týdnu těhotenství. Telefonuje se svou starší sestrou Margot, která právě potratila. Vnitřně rozebírá myšlenky, jak se zachovat, aby byla citlivá, i když má pocit, že ji Margot nemá ráda. Margot nechce, aby to Annu tížilo a začne vyprávět o své přítelkyni Elizabeth. Anna má zase pocit, že je Margot přednější Elizabeth než ona sama. Jsou tu detailně popsány myšlenkové pochody ženy – Anny – během jednoho těhotenství, které dopadne tragicky. Od toho se rozvíjí děj knihy, která dává opravdově nahlédnout do hlavy a srdce žen, které mají určité představy a vše je nakonec jinak. Od sebe Anna odbočuje ke svým známým, které letmo potkala, ale svěřily se jí podrobně se svým osudovým příběhem. Poznáváme Corrie na hodině jógy a její vzplanutí k příteli sestry. S Marisol se střetneme na vyrovnávací cestě se ztrátou dítěte, kterou podnikne Anna sama. Marisol vypráví o dárcovství vajíček. Vše vede ke smíření s osudem a pocitem, že má cenu žít. Cesta životem může být strastiplná, ale záleží na pokoře, radosti a lásce, jakým způsobem se s tím vyrovnáme.

Dalo by se říct, že je kniha optimisticky smutná. Moc se mi líbilo to poznání na konci. Takové to příznačné, kdy říkáme, že vždy nakonec vysvitne slunce. Kniha svým tématem upoutá hlavně ženy. Muž ji přečte s myšlenkou, že možná pochopí proč se některé ženy chovají, tak jak se chovají. Nepochopí. Každý jsme takový originál, a to možná vnímáme tímto příběhem. Každý máme své jedinečné myšlenky. Je důležité přistupovat k druhým s pochopením a tolerancí. Mít rád sebe i lidi kolem sebe. Pokud mají o vás zájem. Musí to být vyrovnané. Dávat i brát. Pak vztah funguje. I to je v příběhu. Napadá mě toho ještě spousta, ale raději vám poradím. Přečtěte si knihu a vnímejte. Je dobrá.

Hodnocení: 80%

Žánr: Literatura světová, Romány, Pro ženy
Vydáno: 2023, Jota
Originální název: The Long Answer, 2022
Překlad: Alena Snelling
Počet stran: 319
Jazyk vydání: český
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-7689-183-8

Foto: nakladatelství JOTA