Zdeněk Svěrák – Strážce nádrže

7.10.2018 – Dnes mám pro vás ještě jednu novinku z nakladatelství Grada. Přečetla jsem ji během dvou večerů a byla úžasná!!!! Pan Svěrák nezklamal. Příběh ve formě dopisů je milý, čtivý, pestrý osobami a nechybí jeho typický laskavý humor. Mnohokrát jsem se zasmála od srdce nahlas a někdy jsem to předčítala i své dceři, která musela vědět, proč se směji a nakonec jsme se smály obě.

strazce nadrze

Příběh je psán formou dopisů sedmdesátiletého strážce vodní nádrže Jiřího Smrčka, panu generálnímu řediteli povodí. Vůbec nevadí, že jsou psány jednosměrně. Pan Smrček tuto korespondenci bere jako zpovědnici a postupně se dozvíme o jeho minulosti i to, co se děje v přítomnosti. Pan Smrček je učitel na penzi, který se nyní stará o vodní nádrž Magdu a vede tuto funkci velmi poctivě a je si vědom své důležitosti. Má za úkol vybrat svého nástupce. Tohoto úkolu se zhostí zodpovědně a postupně vypráví o lidech z vesnice. Přitom se ve vyprávění jen tak okrajově dozvíme, jak to měl s komunisty a co se vše stalo, aby mohl učit. Tak perfektně výstižně vylíčil ve zkratce hlavní osoby z vesnice, které potkává nejčastěji, že jsem si je živě představila. Popsal je v typických situacích pro ně a tím mi je nejvíc přiblížil. Bylo tam více úsměvných momentů. Neodolám a jeden vám řeknu.

Soused pana Smčka Ruda Málek se rozhodl zvýšit návštěvnost místního hostince. Vyhlásil, že v pátek bude ženská obsluha nahoře bez. Obsluhovaly dvě dámy, z toho jedna byla manželka pana hostinského, o níž prohlašoval plukovník Dekl, že by mohla kojit hastrmany z mostu. Ano, hospoda byla ten večer narvaná k prasknutí a obě dámy obsluhovaly nahoře bez, ale byl v tom vtipný chyták, že Málek musel utíkat před rozzuřenými dobrovolnými hasiči, kteří neměli stejný smysl pro humor. Jak to celé bylo, si musíte přečíst.

Jediná vada na kráse této knihy je, že by mohla být delší. Velmi rychle mi to uteklo a na konci jsem chtěla pořád číst. V duchu jsem volala: „Ještěěěěě!!! Moc krátkééééé! “ Pan Svěrák se asi drží hesla dobrého pomálu. A díky za to málo. Byl to pro mě úžasný literární zážitek daný jak formou napsání příběhu, ale i popisem postav, okolí a příhod. Nechyběla ani poučná, lidsky milá a pravdivá pointa. Více takových knih, prosím.

Knihu Strážce nádrže vydalo nakladatelství Grada. Na webu nakladatele si můžete nejen přečíst základní informace o knize, ale také si můžete prohlédnout ukázku z knihy.

Hodnocení: 100%

Žánr: Humor, Literatura česká
Vydáno: 2018, Grada
Počet stran: 96
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-247-4184-0

Foto: Nakladatelství GRADA