Tammy Robinsonová – Normálně jiní

2.2.2019 – Jako první knihu jsem během tohoto týdne přečetla tuto. Správně z toho vyznívá, že jsem stihla i druhou a to za jedno odpoledne v jednom týdnu. To je pro mě neuvěřitelný zázrak, že mě děti nechaly a já si jedno celé odpoledne četla. Ale zpět k této romantice.

normálně jiní

Hlavními postavami jsou devatenáctiletí Maddy a Albert. Maddy má postiženou mlatší autistickou sestru, která se jmenuje B. a pracuje v obchodě, kde se vyvolávají fotky. Žije se svou matkou a sestrou doma. Svou rodinu miluje a smířila se s tím, že její život bude hlavně vyplňovat péče o sestru, která nemůže být bez dozoru.
Albert bydlí taky s rodiči. Bohužel otec je despota a stále Alberta i jeho matku slovně sráží. Albertovým snem je našetřit dost peněz, vypadnouz baráku a cestovat. Proto tvrdě pracuje ve stájích. Fyzická práce na čerstvém vzduchu ho baví.
Maddy doprovází sestru na speciální hodiny do jízdárny, kde se seznámí s Albertem. Poté na sebe náhodně narazí v obchodě, kde Albert vyzvedává fotky. Přes Maddy odpor je Albert vytrvalý a pomáhá mu k tomu Maddy koleda, který se už nemůže koukat na její osamělý život. Mladí lidé se pomalu sbližují a Maddy si uvědomuje, že se celý svět nemusí točit kolem její sestry. Že může mít přítele a randit s ním.
Jejich hezké chvíle překazí Albertova nehoda, která vše změní. Jak se s tím hlavní dvojce vypořádá si přečtěte sami.

Kniha je milá, čtivá, a výstižně popisuje rodinné vztahy. Jak ty správné u Maddy, kde nemůžou být sobečtí. Musí pomáhat B., která si to neuvědomuje, ale je centrem dění. A pak jsou tu ty manýry Albertova otce, který se nejvíc zajímá sám o sebe. Je to jenom já, já, já. Velmi dobře jsou vykresleny obě rodiny a jejich děti, které se s tím musí vyrovnat. Romantická linka je jemnější a dokresluje obraz toho, co se v příběhu děje a jak to dopadne se sny hlavních hrdinů.

Hodnocení: 80%

Orig. název: Differently Normal (2017)
Žánr: Literatura světová, Romány
Vydáno: 2018, Grada
Počet stran: 336
Překlad: Ivana Svobodová
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-271-0783-4

Foto: nakladatelství Grada
https://www.grada.cz/normalne-jini-10022/