Suzanne Lang – Nevrlý Ruda

27.10.2023 – Dnes vám představím hezkou a vtipnou knihu pro děti. Jak už víte, nakladatelství Portál je moje srdcovka. Jejich knihy jsou pro mě jistota, že se mi budou líbit. Ne jinak je to s touto dětskou knihou.

Znáte to, když se někdy probudíte a máte špatnou náladu. Nic vás netěší, nemáte radost z toho, z čeho jindy míváte. A dobře míněné rady okolí vás ještě více naštvou.
Děti jsou upřímné, a pokud se vztekají či jsou naštvané, tak to tak prostě je. Hlavní hrdina v knize opičák Ruda se probudí se špatnou náladou. Nic ho nebaví, ale když se ho kamarádi ptají, tak není naštvaný a nic mu není.
Velmi pěkně je zde ukázáno a nakresleno, jak tvrdíme něco a vypadáme u toho zcela jinak. Je to milé, vtipné a poučné. Já si pamatuji, že když byly moje děti malé, oblíbili se nějakou knihu a chtěli ji číst každý večer. Tato by určitě uspěla. I mě to baví dívat se na obrázky a číst k tomu krátký text. Přidaná hodnota je v hezkých ilustracích, které se dají skvěle popisovat. Ha, vidíš, jak se zebry krásně válejí, protože mají hezký den. Vystupuje tam spousta různých zvířátek, které mu radí, proč se má radovat. A proč nemá být naštvaný.
Dobrý je konec, kdy Ruda sedí s kamarádem a uzná, že je naštvaný a že musí počkat, až ho to přejde.
Řekne krásnou hlášku: „Dnes je nádherný den a my jsme nádherně naštvaní.“

Kniha má hezké ilustrace zvířátek. Je to krátký, ale vtipný příběh. K tomu si děti vezmou z knihy poučení. Co víc si přát od dětské knihy? Doporučuji.

Hodnocení: 100%

Žánr: Literatura světová , Pro děti a mládež , Pohádky
Vydáno: 2023 , Portál
Originální název: Grumpy Monkey
Překlad: Ondřej Fafejta
Počet stran: 32
Jazyk vydání: český
Ilustrace/foto: Max Lang
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 978-80-262-2058-9

Foto: nakladatelství Portál
https://obchod.portal.cz/detska-literatura/nevrly-ruda/