Shelley Readová – Buď jako řeka

19.5.2024 – S hezkým počasím mám útlum ve čtení. Radost mi dělají procházky v přírodě, takže volný čas trávím venku a knihy jsou upozaděny. Ale to nevadí, prostě přes léto bude přečtených knih méně. Nyní vám představím knihu, která má smutně nádherný příběh. Při čtení jsem si často uvědomila jak se mám dobře. Doba je v něčem jiná, v něčem lehčí, v něčem ne. Věřím, že není tak plná nenávisti jak v roce 1948 v Coloradu.

Hlavní hrdinkou je sedmnáctiletá Victorie, která žije na farmě se svým tichým otcem, vzteklým bratrem Sethem a strýcem alkoholikem Ogem. Rodina je postižena tragickou ztrátou tří lidí. Nejvíce Victorii chybí maminka. Maminka umřela při nehodě, když bylo Viktorii dvanáct let. Její dospívání bylo díky tomu náročné. Otec se uzavřel do svého smutku a nekomunikoval. Victorie nahradila matčinu úlohu v domácnosti, kdy se stará o jídlo, úklid, prádlo i zahradu. Rodina vlastní broskvový sad, který je vyhlášen svými sladkými broskvemi. Osud této rodiny se změní náhodným setkáním ve městě, kde Victorie potká cizího mládence. Seznámí se. Představí se jako Wilson, je tulák a hledá si práci.

Wil je indián. Victorie to ani nepoznala a nevěděla, proč ho společnost ihned vyloučila. Lidi ho chtějí vyhodit z města a Victorie nechápe proč. Mladí lidé se do sebe zamilovali a tajně se scházejí. Seth tuší, že se jí ten indiánský mladík líbí a chce ho najít, aby mohl dostat za něj odměnu, která je na něj vypsána za vymyšlenou krádež. Jejich láska dopadne tragicky a Victorie se rozhodne odejít do hor, aby žila sama. Jenomže příroda ji překvapí ve všech směrech. Dokáže najít souznění s drsnou přírodou v horách a přežít? Dokáže se přenést přes ztrátu milované osoby? To si již přečtěte sami. Je to opravdu síla.

Na knize mě zaujal nejen příběh Viktorie, ale i vykreslená doba, kdy slušný člověk nic špatného neudělá, a je přesto vyvrhel ve společnosti. Myslím, že na indiánech se společnost dopustila hodně zlých věcí. Bohužel. Autorka píše velmi čtivě a dalo by se říct i poeticky. Vylíčení myšlenek hrdinů a popis situací a krajiny je vzletné a přitom tak opravdové.  Život Victorie sledujeme přes dvacet let a lze jen obdivovat její osobnost, která jde přes všechny útrapy a zvládá žít dle svého. Příběh je velmi silný, obsahuje v sobě hodně smutku, ale i naděje. Přečtěte si ho.

Hodnocení: 90%

Vydáno: 2023 , Jota
Originální název: Go As A River , 2023
Překlad: Jana Hlávková
Počet stran: 320
Jazyk vydání: český
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
Forma: kniha
ISBN: 978-80-7689-237-8

https://www.jota.cz/bud-jako-reka.html
Foto: nakladatelství JOTA